Udział wydatków inwestycyjnych gmin w wydatkach ogółem zmniejszy się do 13% w latach 2022-2026 z 17% w latach 2017-2021, przewiduje Fitch Ratings w raporcie „Polskie gminy – Peer Review 2022”. Według agencji, polskie gminy będą nadal zmagać się z pogarszającym się bilansem operacyjnym, ponieważ wzrost dochodów operacyjnych został wyprzedzony przez wzrost wydatków operacyjnych.
„Większość gmin w Polsce nie może zrekompensować spadku PIT poprzez podniesienie podatków, ponieważ ma ograniczoną elastyczność w tym zakresie. Gminy te będą więc zmuszone do cięcia wydatków, aby zrównoważyć niższe wpływy do budżetu, co może się okazać wyzwaniem. Samorządy będą musiały również dostosować swoje programy inwestycyjne. Oczekujemy, że udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem dla ocenianych gmin spadnie do blisko 13% średnio w latach 2022-2026, w porównaniu z 17% w latach 2017-2021” – czytamy w raporcie.
Fitch zwraca uwagę, że niższe salda operacyjne są spowodowane reformą Polski Ład, która weszła w życie w tym roku i zawierała zmiany w prawie dotyczącym podatku dochodowego, które gwałtownie zmniejszyły wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych dla gmin.
Dodatkowo wysoka inflacja wywarła presję na towary i usługi (29% wydatków operacyjnych) oraz płace, które są nieelastyczne i wyniosły średnio 37% w latach 2017-2021, podano także.
„Energia elektryczna, ceny ogrzewania i paliw wzrosły w bezprecedensowym tempie i oczekuje się, że nadal będą tak czynić, zagrażając wysiłkom zmierzającym do ograniczenia wydatków. Te elementy będą nadal pogarszać salda operacyjne gmin w 2023 roku” – czytamy dalej.
Raport z peer review dotyczy 16 polskich gmin ocenionych przez agencję; oparty jest na zaktualizowanych scenariuszach ratingowych uwzględniających możliwy wpływ reformy „Polish Deal” na budżety lokalne w średnim okresie oraz przeglądach przeprowadzonych od września do listopada 2022 r.
Źródło: ISBnews