Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) powstanie ruszy najpóźniej od II kw. 2023 r., zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Trwające obecnie pilotaże mają zostać przedłużone o I kw. 2023r.
„[Krajowa Sieć Onkologiczna powstanie] najpóźniej od II kw. Będę robił wszystko, żeby to weszło wcześniej” – powiedział Niedzielski w RMF FM.
Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa wprowadzająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są obecnie testowane w czterech województwach. Pilotaż trwa do dnia 31 grudnia 2022 r.
Niedzielski poinformował, że po konsultacjach i uzgodnieniach z Rządowym Centrum Legislacyjnym (RCL) i w ramach Rady Ministrów ustalono, że wraz z projektem ustawy powinny zostać też zaprezentowane projekty proponowanych rozporządzeń.
Podkreślił też, że „pilotaż zostanie prawdopodobnie przedłużony o kolejny kwartał”.
Projekt ustawy o KSO zakłada wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w projekcie miałyby utworzyć KSO.
Chodzi o Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne. Podmioty lecznicze niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej nie mogłyby realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Funduszem (z wyjątkiem diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia, udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym).
Źródło: ISBnews