Węgiel został już udostępniony mieszkańcom 85% gmin, które zawarły umowy, poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dostarczono 2/3 węgla zamówionego do końca grudnia, czyli 600 tys. ton, dodał.
„Węgiel udostępniono już mieszkańcom 85% gmin, które zawarły umowy. Dostarczyliśmy dwie trzecie węgla zamówionego do końca grudnia, czyli 600 tys. ton. Pracujemy nad usprawnieniem modelu dystrybucji, zwiększamy drożność dostaw, na bieżąco rozwiązywane są problemy, zgłaszane przez około 1% z 2400 gmin uczestniczących w programie” – powiedział Rabenda podczas konferencji prasowej.
Ocenił, że tempo realizacji programu jest na dobrym poziomie, o czym świadczy fakt, iż dotąd zrealizowano 65% zamówionych dostaw.
„W ciągu pierwszych 3 tygodni działania programu Polska Grupa Górnicza dostarczyła do odbiorców 260 tys. ton węgla, średnio na dobę wydawanych jest z kopalń PGG około 20 tys. ton. Program realizujemy wszystkimi dostępnymi kanałami dystrybucji, przez sieć KDW (Kwalifikowanych Dostawców Węgla), a także wysyłkami kolejowymi i za pośrednictwem przewoźników wskazanych przez gminy” – wskazał prezes PGG Tomasz Rogala.
W jego ocenie nieliczne kłopoty przy realizacji programu wynikają głównie z nieporozumień lub niezrozumienia zasad działania całego systemu dystrybucji, jednak są one na bieżąco rozwiązywane, a dostawy – uzupełniane.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski poinformował, że jego spółka zaimportowała rekordową historycznie ilość 6 mln t węgla, z czego w portach czeka około 1 mln ton, a 5,2 mln ton rozdystrybuowano już na potrzeby energetyki, przemysłu, ciepłownictwa oraz gmin i firm pośredniczących w programie sprzedaży preferencyjnej dla mieszkańców. Zapewnił, że paliwo jest wysokiej jakości, jego parametry badają niezależne laboratoria, a wartość opałowa i właściwości są jak najbardziej zbliżone do parametrów węgla, który importowany był w przeszłości do kraju z Rosji.
Prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek podkreślił, że węgla jest w tej chwili w Polsce więcej, niż wynosiło zeszłoroczne zużycie.
Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks), a następnie sprzedać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy mogą składać do gminy wniosek o zakup preferencyjny.
Źródło: ISBnews