Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od niektórych instytucji finansowych, wyłączającą spod tego podatku gwarantowane przez Skarb Państwa papiery wartościowe, m.in. obligacje, które służą finansowaniu programów prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) lub Polski Fundusz Rozwoju (PFR), wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.
„Zmiana w ustawie o podatku od niektórych instytucji finansowych polega na rozszerzeniu katalogu aktywów, o wartość których obniża się podstawę opodatkowania w sytuacji, gdy podatnikami są banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe” – czytamy w komunikacie.
Do deklarowanych celów ustawy należy:
– obniżenie kosztów finansowania emisji obligacji ustawowo gwarantowanych przez Skarb Państwa poprzez wyłączenie z podstawy opodatkowania w podatku od niektórych instytucji finansowych wartości aktywów w postaci papierów wartościowych ustawowo objętych gwarancją Skarbu Państwa;
– zwiększenie efektywności, przejrzystości i płynności rynku kapitałowego poprzez wyłączenie z podstawy opodatkowania w podatku od niektórych instytucji finansowych wartości aktywów wynikających z tzw. transakcji repo, której przedmiotem są skarbowe papiery wartościowe;
– wspieranie działań służących ochronie środowiska poprzez wyłączenie uprawnienia podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych do tzw. ulgi podatkowej na robotyzację w odniesieniu do wydatków poniesionych w zakresie działalności niekorzystnie oddziałującej na środowisko, wymieniono.
Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczą tzw. ulgi na robotyzację i polegają na określeniu, jakie wydatki nie będą podlegać odliczeniu w ramach ulgi. Wprowadzane przepisy będą miały zastosowanie do kosztów poniesionych od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 stycznia 2023 r.
Źródło: ISBnews