Elenger z estońskiej grupy energetycznej Eesti Gaas (z grupy kapitałowej Infortar) weszła na polski rynek, podała spółka. Celem na pierwsze 2 lata jest pozyskanie klientów zużywających łącznie 1 TWh gazu ziemnego. W dalszych planach jest rozwój na rynku odnawialnych źródeł energii, głównie biogazu.
Elenger rozpoczyna działalność w Polsce w trzech obszarach: sprzedaży do klientów końcowych lub innych spółek handlujących paliwem, hurtowego obrotu gazem oraz eksportu i importu surowca z Litwy i jego ewentualnego transferu do Niemiec i na Słowację. W pierwszym roku działalności w Polsce, spółka planuje podpisanie do kilkudziesięciu umów, a w kolejnym – chce sprzedawać surowiec do ok. 100 klientów, zużywających łącznie 1 TWh gazu ziemnego, podano w komunikacie.
„Ofertę skierujemy w pierwszej kolejności do przedsiębiorstw z sektora przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego. Firmy te mierzą się z ogromnym wzrostem kosztów produkcji z uwagi na ceny surowca i niemal w całości muszą te wzrosty przełożyć na ceny swoich towarów. Dzięki proponowanym przez nas konkurencyjnym cenom oraz elastyczności w zakresie czasu trwania umów i terminów płatności, polscy przedsiębiorcy realnie oszczędzą. Niższe koszty zakupu nośników energii przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności naszych klientów” – powiedział dyrektor ds. rozwoju rynku w polskiej spółce Elenger Marcin Płocharski, cytowany w komunikacie.
Spółka zwraca też uwagę na poprawę bezpieczeństwa i dywersyfikację kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski. Estońska grupa w ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny w Ukrainie dokonała pełnego przestawienia dostaw gazu z kierunku wschodniego na LNG z Zachodu – obecnie sprowadzany jest on gazowcami z Norwegii i Stanów Zjednoczonych przez terminal pływający w Kłajpedzie na Litwie, wyjaśniono.
„Zainteresowanie naszą ofertą stale rośnie. Dlatego cały ładunek gazowca Isabella, który rozładował się właśnie w Kłajpedzie, przeznaczony będzie wyłącznie na potrzeby spółek Elenger oraz ich klientów w Polsce i innych państwach basenu Morza Bałtyckiego. W całym 2023 roku odbierzemy nawet pięć takich dostaw” – powiedział Płocharski. Do tej pory estońska grupa współpracowała w zakresie dostaw z PGNiG (Grupa Orlen). W 2022 r. odebrała kilka takich współdzielonych ładunków.
Polska nie jest pierwszym rynkiem zagranicznym Elenger. W 2017 r. grupa weszła na Łotwę, po dwóch latach rozszerzyła działalność na Finlandię, a od 2020 r. działa także na Litwie. W całym regionie Elenger widzi potencjał na znaczący wzrost sprzedaży – w długim terminie nawet o 8 TWh, docelowo do 20 TWh rocznie, podano także.
W Polsce Elenger skupi się w pierwszej kolejności na sprzedaży gazu ziemnego do sieci. Jednak ma także plany związane z rozwojem na rynku odnawialnych źródeł energii.
„Patrzymy na rynek biogazu pozyskiwanego z odpadów rolnych, a także na perspektywy produkcji biometanu i bio LNG, powstającego po oczyszczeniu biogazu. Paliwa te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w transporcie drogowym” – dodał dyrektor.
Poza rynkiem zielonych paliw, firma Elenger rozważa także wejście na rynek instalacji fotowoltaicznych.
„W drugiej połowie 2023 r. zweryfikujemy nasze ambicje i będziemy podejmować konkretne decyzje o rozwoju na rynku OZE w Polsce. Najpierw jednak chcemy zyskać stabilną pozycję na rynku gazu” – zakończył Płocharski.
Polska spółka Elenger należy do estońskiej grupy energetycznej Eesti Gaas (z grupy kapitałowej Infortar), która w całym regionie obsługuje łącznie ponad 50 tys. klientów i jest największym w regionie prywatnym dostawcą gazu. Sprzedaż w 2021 roku sięgnęła 12 TWh. Grupa działa w Estonii, Łotwie, Litwie i Finlandii oraz od niedawna również w Polsce.
Źródło: ISBnews