Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce sięgnęła ok. 20 mld USD w 2022 r. i była wyższa o ok. 1 mld USD względem 2021 r., wynika z badania firmy doradczej Bain & Company. Aktywność inwestorów w tym zakresie utrzyma się w br. na wysokim poziomie, m. in. za sprawą bardziej atrakcyjnych wycen przejmowanych spółek w warunkach trudnej sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej.
Analitycy spodziewają się, że w najbliższym czasie utrzyma się presja na dalszy spadek wycen spółek, podał Bain & Company.
„Jak wynika z naszych analiz, w ubiegłym roku wartość transakcji M&A w Polsce wzrosła o około 7%, a ich liczba o ponad jedną trzecią. Po kilku miesiącach niepewności spowodowanej wybuchem wojny w Ukrainie, inwestorzy powrócili do zakupów i spodziewamy się, że ta wzmożona aktywność utrzyma się także w tym roku. Sprzyjać temu będzie spadek wycen aktywów, zwłaszcza w sektorze technologii i ochrony zdrowia” – powiedział partner Bain & Company Paweł Szreder, cytowany w komunikacie
Według badania, w centrum zainteresowania inwestorów pozostanie branża technologiczna.
Średnia cena, po jakiej w ubiegłym roku inwestorzy strategiczni kupowali spółki spadła na świecie do najniższego poziomu od 10 lat i wyniosła 11,9 razy zysk EBITDA, podano także.
„Rok wcześniej inwestorzy płacili średnio 15,4-krotność zysku, co było najwyższym poziomem w historii” – czytamy dalej.
„Wśród największych transakcji na polskim rynku, oprócz tych zrealizowanych przez PKN Orlen, był zakup spółki Lotos Paliwa przez węgierski MOL i Rafinerii Gdańskiej przez koncern Saudi Aramco. Istotne były też transakcje wyjścia z inwestycji przez fundusze private equity, w wyniku czego PKP Energetyka została przejęta przez Polską Grupę Energetyczną, a Grupa Inelo przez Eurowag. Dużą transakcją o rzadkiej na polskim rynku strukturze był także wykup menedżerski Grupy Empik przez prezeskę zarządu Ewę Szmidt-Bielcarz” – czytamy dalej.
Szreder wskazał, że w najbliższych latach będą korzystne inwestycje w sektory, które mogą skorzystać na dynamicznym trendzie budowy gospodarki zeroemisyjnej.
„Dotyczy to nie tylko spółek wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych, ale też szeroko pojętej branży elektromobilności, logistyki czy magazynowania energii ” – podsumował partner Bain & Company.
Źródło: ISBnews