W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Bank oczekuje, że RPP pozostawi stopy NBP bez zmian, w tym stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75%.
„Oczekujemy, że podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy NBP bez zmian, w tym stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75%. Po tym, jak RPP zdecydowała o stabilizacji stóp na wcześniejszych czterech posiedzeniach, jest bardzo prawdopodobne, że podobna decyzja zostanie podjęta także podczas lutowego posiedzenia Rady. Ponadto, od ostatniego posiedzenia nie zostały opublikowane nowe dane dot. wskaźnika inflacji (standardowo brak publikacji szacunku flash inflacji za styczeń)” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Zdaniem ekonomistów BOŚ, ze względu na to, że pierwszy szacunek inflacji CPI za styczeń zostanie opublikowany w połowie lutego, bardziej istotne będzie marcowe posiedzenie RPP.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 16,6% r/r w grudniu 2022 r. GUS opublikuje dane wstępne dotyczące styczniowej inflacji 15 lutego, zaś 15 marca br. – tzw. koszyk inflacyjny na 2023 r., aktualizując dane CPI za styczeń i luty.
RPP utrzymała w styczniu br. stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r.
Źródło: ISBnews