Meksyk może stać się hubem dla rozwoju sektora wodorowego w regionie, z inwestycjami szacowanymi na 6 mld USD w najbliższych latach; stanowi on szansę dla polskich spółek technologicznych, które mogą stosunkowo wcześnie wejść na ten rynek ze swoimi rozwiązaniami i od początku procesu budować swoją pozycję, poinformował ekspert Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) ds. branży motoryzacyjnej i wodorowej Grzegorz Gałczyński.
PAIH zorganizowała 6-9 lutego misję sektora wodorowego do Monterrey w Meksyku. Obejmie ona m.in. udział w targach Expo Hidrogeno, spotkania z meksykańskimi przedsiębiorcami, przedstawicielami organizacji otoczenia biznesu oraz administracji rządowej, podano.
„Meksyk jest częścią tzw. pasa słonecznego, czyli krajów o największym nasłonecznieniu na świecie. Dzięki temu potencjał wykorzystania odnawialnych źródeł energii rozciąga się na 85% terytorium kraju. Rozwojowi branży OZE oraz wodorowej sprzyja malejący koszt instalacji i utrzymania paneli słonecznych, który w ostatnich latach spadł o ok. 80%. Obecnie meksykański sektor wodorowy jest mocno uzależniony od działalności rafineryjnej i petrochemicznej. Jednak władzom w Mexico City zależy na rozwoju 'zielonego wodoru’, opartego na eksploatacji OZE” – czytamy w komunikacie.
Według niezależnych analiz, Meksyk może stać się drugim najbardziej konkurencyjnym eksporterem tego paliwa do Azji i trzecim na rynki europejskie, podkreśliła Agencja.
„Meksyk stara się wykorzystać swój ogromny potencjał w zakresie produkcji zielonej energii. Już dziś na terenie kraju działa 200 elektrowni zasilanych OZE. Położenie geograficzne, bliskość dużych rynków zbytu, a także bycie stroną aż 13 umów o wolnym handlu, sprawiają, że Meksyk może stać się hubem dla rozwoju sektora wodorowego w regionie. Do utrzymania tempa rozwoju, branża potrzebuje transferu technologii i inwestycji, a to szansa dla polskich przedsiębiorców. Stąd podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu dla nich misji na największe targi wodorowe w Meksyku” – powiedział Gałczyński, cytowany w komunikacie.
Dodał, że zgodnie z przewidywaniami Niemieckiego Towarzystwa Współpracy Międzynarodowej GIZ, w ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się inwestycji w meksykańską branżę wodorową o wartości 6 mld USD.
„A to przełoży się na powstanie ok. 90 tys. nowych miejsc pracy do 2050 roku. Prognoza ta wskazuje na niepowtarzalną szansę dla polskich, wodorowych spółek technologicznych, które mogą stosunkowo wcześnie wejść na rynek meksykański ze swoimi rozwiązaniami i od początku procesu budować swoją pozycję” – podkreślił ekspert.
Do Meksyku z PAIH jadą przedstawiciele polskiego biznesu, środowisk naukowych i akademickich oraz jednej ze specjalnych stref ekonomicznych. W organizację i obsługę misji są zaangażowani eksperci z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku i warszawskiej centrali Agencji.
W 2021 roku powstała „Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku”, której zapisy umożliwią „ekologiczne wytwarzanie wodoru na skalę przemysłową oraz stopniową budowę w Polsce zeroemisyjnej gospodarki poprzez przyspieszenie procesu dekarbonizacji niektórych obszarów”. Zgodnie z dokumentem do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru. W kilka miesięcy po przyjęciu strategii, powstała pierwsza polska „dolina wodorowa” – Mazowiecka Dolina Wodorowa. Powstanie klastra zakłada współpracę biznesu i sektora finansów z instytutami naukowo-badawczymi oraz uczelniami. Obejmie przy tym m.in. produkcję, magazynowanie i wykorzystanie zero- i niskoemisyjnego wodoru w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie. PAIH znalazł się wśród 37 podmiotów, które podpisały umowę o współpracy i zainicjowały funkcjonowanie Doliny, przypomniała też instytucja.
PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw oraz realizacja polskich inwestycji w kraju. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.
Źródło: ISBnews