Rząd planuje przyjęcie projektu noweli o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, który ma na celu opracowanie bardziej elastycznego systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych ze względu m.in. na sytuację na Ukrainie oraz wsparcie działań podmiotów prywatnych i publicznych służących transformacji energetycznej, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu regulacji planowane jest na I kw.
„Z uwagi na dynamiczną sytuację gospodarczą na świecie, w tym luki rynkowe, które ujawniły się po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, konieczne stało się opracowanie bardziej elastycznego systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych, który podobnie jak ma to miejsce w przypadku agencji kredytów eksportowych w wysoko rozwiniętych krajach tj. agencji działających w imieniu państwa lub z gwarancją Skarbu Państwa (odpowiedników Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.) na bieżąco będzie umożliwiał szybkie skonstruowanie i wdrożenie pomocy adekwatnej do pojawiających się rynkowych potrzeb” – czytamy w wykazie.
Doprecyzowanie i uzupełnienie zapisów ustawowych umożliwi Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) szybkie reagowanie i przygotowanie instrumentów finansowych, które pozwolą na ograniczenie ryzyka związanego z potencjalnymi sytuacjami kryzysowymi w kraju, podano także.
Zaproponowano również rozwiązanie, które ma rozszerzyć mandat ustawowy KUKE o działalność niezwiązaną z eksportem, w aspekcie transformacji energetycznej kraju i jego bezpieczeństwa energetycznego, co w ocenie projektodawcy ma wzmocnić bodźce do finansowania kontraktów i inwestycji służących transformacji energetycznej Polski.
Ponadto, proponuje się dodatkowe zmiany ustawowe, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorców, którzy deklarują, że ich potrzeby w zakresie ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa nie były dotychczas w pełni spełnione.
Rekomendowane rozwiązanie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, tak aby zapewnić:
– przejrzystość operacyjną w zakresie wsparcia ubezpieczeniowego dotyczącego ryzyk odnoszących się do podmiotów ukraińskich lub terytorium Ukrainy oraz ryzyk cedowanych na KUKE przez zakłady ubezpieczeń,
– kompleksową ochronę polskich eksporterów, również w zakresie zakupu towarów (ubezpieczenia zwrotu zaliczki na poczet dostawy importowej);
– objęcie ochroną ubezpieczeniową polskich oddziałów przedsiębiorców zagranicznych;
– realizację projektów pozaeksportowych, tj. wsparcie działań podmiotów prywatnych i publicznych służących transformacji energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie ze Strategią Europejski Zielony Ład, oraz gwarantowanie płatności z umów kupna sprzedaży energii ;
– reasekurację ryzyk pokrywanych ubezpieczeniami, o ile ryzyka te wystąpiły poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i mają zarazem charakter nadzwyczajny, każdorazowo określany przez Radę Ministrów w akcie delegowanym do ustawy;
– rozszerzenie zakresu gwarantowania przez Skarb Państwa wydatków dokonywanych w ciężar działalności KUKE o wszystkie kategorie wydatków pokrywanych w ramach tej działalności, z wyjątkiem prowizji należnej KUKE za wykonywanie działalności ubezpieczeniowej określonej w tej ustawie.
Proponowane rozwiązania dają możliwość szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych, adresując jednocześnie jakże ważne obecnie aspekty transformacji energetycznej kraju i jego bezpieczeństwa energetycznego.
Źródło: ISBnews