Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do dalszych prac w komisji. Zakłada on możliwość emisji przez banki, domy maklerskie i zakłady reasekuracji papierów wartościowych z mechanizmem absorpcji strat.
Za zgłoszonym w pierwszym czytaniu wnioskiem o odrzucenie projektu głosowało 12 posłów, przeciw było 438. Wobec tego trafi on do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.
Projekt zakłada, że banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji będą mogły emitować instrumenty kapitałowe, które wyposażone są w mechanizm absorbcji strat.
Najważniejsze rozwiązania:
– zasady emisji obligacji kapitałowych, katalog instytucji, które będą mogły emitować te obligacje. (bank krajowy, dom maklerski, krajowy zakład ubezpieczeń oraz krajowy zakład reasekuracji).
– możliwość rozstrzygania kwestii spornych między emitentami a nabywcami przed sądami w Polsce, a nie sądami innych państw członkowskich (większa ochrona konsumentów w tym zakresie).
– możliwość podwyższenia kapitału zakładowego w drodze zamiany obligacji kapitałowych na akcje.
– możliwość pokrycia niedoborów kapitałowych poprzez wsparcie dla instytucji, które wystąpią z wnioskiem do Skarbu Państwa o pomoc w osiągnięciu obowiązujących wymogów kapitałowych (czasowe objęcie przez Skarb Państwa akcji lub obligacji takich instytucji)
Proponowane rozwiązania mają wejść w życie 1 października 2023 r., z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących BFG, systemu gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, które mają obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews