Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wyemitował dziesięcioletnie euroobligacje o wartości 750 mln euro na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (FPC-19), podał bank. Była to kolejna – a pierwsza w tym roku – publiczna emisja euroobligacji BGK. Bank planuje w tym roku emisje także na nowych rynkach – amerykańskim i japońskim.
Najnowszą emisję obligacji na rzecz FPC-19 wyceniono na 215 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej „Mid-Swap”. Uzyskano rentowność 5,145%, przy rocznym kuponie 5,125%. Zainteresowanie ze strony inwestorów było rekordowe – zgłosiło się 114 obligatariuszy, a wartość księgi popytu przekroczyła 2,1 mld euro, podano.
„Nasza ostatnia emisja obligacji międzynarodowych jest dowodem zaufania zagranicznych inwestorów do Banku Gospodarstwa Krajowego jako emitenta. Jest też potwierdzeniem, że nie mamy problemu z pozyskaniem źródeł finansowania na rynkach zagranicznych. Nasze ambicje sięgają jednak dalej, również poza strefę euro. W grudniu 2022 r. rozszerzyliśmy nasz Program EMTN tak, aby umożliwić bankowi emisje obligacji na innych rynkach. Uważnie przyglądamy się rynkom azjatyckim i rynkowi amerykańskiemu. Jednocześnie jesteśmy otwarci na emisje typu private placement zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym” – powiedział pierwszy wiceprezes BGK Paweł Nierada, cytowany w komunikacie.
W 2022 r., pomimo bardzo trudnych warunków rynkowych oraz wielu wyzwań makroekonomicznych, bank był regularnym emitentem także na rynkach zagranicznych. Na rynku europejskim dwukrotnie z sukcesem przeprowadził emisje benchmarkowe, podkreślono.
BGK ma również dostęp do linii Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonej Polsce w ramach inicjatywy EIB Ukraine Solidarity Package i może emitować obligacje na rzecz Funduszu Pomocy do kwoty 2 mld euro. Do tej pory z tej puli bank wyemitował obligacje o łącznej wartości 1,2 mld euro.
BGK jest drugim po Skarbie Państwa największym emitentem obligacji na rynku krajowym. Aktualna wartość wyemitowanych obligacji na rynku lokalnym wynosi 152,4 mld zł, w tym na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 to 142,6 mld zł. Wartość wszystkich obligacji BGK wyemitowanych na rynku zagranicznym to ok. 6,5 mld euro, w tym na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – 2,3 mld euro oraz 0,4 mld USD, podano także.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
Źródło: ISBnews