W najbliższych kwartałach branża stolarki budowlanej może znajdować się pod negatywnym wpływem ochłodzenia koniunktury w budownictwie mieszkaniowym, jednak względnie szybko (być może już w przyszłym roku) powróci na ścieżkę solidnego wzrostu, przy nadal korzystnych perspektywach średnioterminowych, wynika z raportu sektorowego Banku Pekao pt. „Produkcja stolarki budowlanej. Rok 2023 okresem dekoniunktury i rosnącej presji na wyniki?”.
„Zakładamy, że w najbliższych kwartałach branża może znajdować się pod negatywnym wpływem ochłodzenia koniunktury w budownictwie mieszkaniowym (gdzie odnotowano już wyraźny spadek liczby rozpoczynanych nowych inwestycji mieszkaniowych i liczby nowych pozwoleń wydawanych na budowę), tym bardziej, że obejmuje ono nie tylko Polskę, lecz również niemal całą Unię Europejską (przy silnej specjalizacji eksportowej polskich producentów stolarki budowlanej). W połączeniu z wciąż silną presją kosztową może to przekładać się na pogorszenie marż i wyników finansowych, sprzyjając nasileniu tendencji konsolidacyjnych” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Analitycy Banku Pekao przyjmują jednak (bazując na prognozach zakładających jedynie przejściowe spowolnienie gospodarcze w Polsce i UE), że zawirowania te będą miały krótkotrwały charakter, a branża względnie szybko (być może już w 2024 r.) powróci na ścieżkę solidnego wzrostu, przy nadal korzystnych perspektywach średnioterminowych.
Do korzystnych czynników popytowych w średnim horyzoncie (2024-2026) Pekao zalicza:
– spodziewany względnie krótkotrwały charakter dekoniunktury i jej najsilniejsza odczuwalność w 2023 r. – kolejne lata powinny przynieść odreagowanie
– „zielone” regulacje i wzrost energooszczędności, które będą długookresowym wsparciem
– potencjał eksportowy związany z odbudową Ukrainy ze zniszczeń wojennych (spodziewane znaczne inwestycje w budownictwie kubaturowym).
Na minus wg analityków działa „ryzyko wzrostu pozaunijnej konkurecnji na niższych półkach cenowych” – czytamy w raporcie.
W okresie I-III kw. 2022 przychody firm specjalizujących się w produkcji stolarki budowlanej (zatrudniających przynajmniej 50 pracowników) wzrosły o 24% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., ich zagregowany wynik finansowy netto poprawił się o 5%, a wskaźnik rentowności netto – choć niższy niż w I-III kw. 2021 – utrzymał się na wysokim na tle minionej dekady poziomie 8%, podano również.
„Jeżeli jednak wziąć pod uwagę sam tylko III kw. minionego roku, to wzrost przychodów branży wyniósł 7% r/r (i to przy znacznie wyższym niż przed rokiem średnim poziomie cen produktów), a jej wynik netto okazał się o 14% słabszy niż w III kw. 2021. Druga połowa 2022 r. przyniosła też wyraźne spadki produkcji wolumenowej, zwłaszcza w przypadku wyrobów z drewna i metali” – czytamy także.
Źródło: ISBnews