PKN Orlen liczy na to, że jeszcze w 2023 roku zobaczymy efekty prac związanych z akwizycjami w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.
„Pracujemy nad akwizycjami w obszarze offshore, interesują nas zarówno farmy gotowe, w budowie, jak i na etapie projektowania, wszystkie ewentualności wchodzą w grę. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy pierwsze efekty tych prac” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.
Szef PKN Orlen zapewnił jednocześnie, że koncern nadal konsekwentnie będzie zabiegał o pozostałe w puli decyzje lokalizacyjne pod budowę kolejnych farm wiatrowych w polskim obszarze Morza Bałtyckiego.
„Od początku deklarowałem, że będziemy starali się pozyskać jak najwięcej spośród 11 koncesji, ale też oczywiste było, że to proces konkurencyjny i trudno będzie otrzymać je wszystkie. Pamiętajmy jednak, że rozstrzygnięcie sześciu postępowań nadal jest przed nami, a ponadto dochodzą także procesy odwoławcze” – podkreślił.
Według niego, Orlen nie ogranicza się jedynie do polskiego programu offshore, ale będzie także zainteresowany innymi postępowaniami organizowanymi w basenie Morza Bałtyckiego.
„W zakresie inwestycji w OZE, w tym w offshore, stawiamy głównie na Polskę, ale w drugiej kolejności także na kraje, w których już jesteśmy obecni. Mam satysfakcję z tego, czego dokonaliśmy w offshore, bo zaczynaliśmy na końcu, a dziś jesteśmy liderem i znacząco wyprzedzamy konkurencyjne projekty. Mamy zakontraktowane 100% wyposażenia pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku, budujemy też port instalacyjny, a nasz partner zaczyna w Polsce budowę zakładu do produkcji gondol do turbin wiatrowych. Na pewno nie przespaliśmy tego okresu” – dodał prezes.
Zaznaczył, że Orlen jest także otwarty na współpracę z zewnętrznymi partnerami przy realizacji inwestycji w polskiej części Bałtyku.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews