Sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji Kodeksu wyborczego, która zakłada m.in. powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zwiększenie liczby obwodów do głosowania, a także zapewnienie bezpłatnego transportu do lokali.
Za wnioskiem o odrzucenie veta głosowało 235 posłów, przeciw 216, nikt się nie wstrzymał od głosu.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. Zgodnie z nowelą, wójt gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz transportem publicznym, aby umożliwić wzięcie udziału w głosowaniu, jeżeli na obszarze gminy w dniu wyborów nie funkcjonował publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek znajdował się odległości ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.
Wyborcy niepełnosprawni oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosownia kończyły 60 lat, mają – zgodnie z nowelą – prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania.
Stały obwód głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców, co ma zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność.
Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące okręgowych i rejonowych komisji wyborczych. W ich skład ma wchodzić od 4 do 10 osób „mających wyższe wykształcenie prawnicze oraz dające rękojmię należytego pełnienia tej funkcji” (dotychczas byli to sędziowie) i z urzędu, jako przewodniczący, komisarz wyborczy.
Czynności obwodowej komisji wyborczej mogą być rejestrowane przez mężów zaufania od chwili podjęcia przez komisję pierwszych czynności aż do podpisania protokołu, a więc również w czasie trwania głosowania; dotychczas – jedynie do rozpoczęcia głosowania.
Nowela wprowadza też zmiany dotyczące spisu wyborców za granicą – najpóźniej w 5. dniu przed wyborami wyborca może złożyć wniosek na piśmie albo przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra spraw zagranicznych lub na adres poczty elektronicznej konsula jako odwzorowanie cyfrowe wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem.
Planowane jest powołanie Centralnego Rejestru Wyborców (CRW), który ma umożliwiać określenie liczby wyborców, sporządzanie spisów wyborców i osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzanie prawa do udziału w wyborach. Dostęp do niego mają mieć wójtowie, Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie. Aktualizacji dokonywać mają gminy w ramach zadań zleconych. Wydatki na CRW latach 2022-2031 mają wynieść maksymalnie 91,72 mln zł.
Źródło: ISBnews