Intencją Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) jest, by finansowanie projektów w Polsce w tym roku co najmniej utrzymało się na ubiegłorocznym poziomie, który wyniósł 5,45 mld euro, poinformowała wiceprezes EBI odpowiedzialna za działalność banku w Polsce Teresa Czerwińska. Przedmiotem szczególnej uwagi grupy jest transport i sektor energetyczny, podkreśliła.
„Jeśli chodzi o budżet banku i zamierzenia dla Polski na ten rok, nie budżetujemy konkretnych kwot, to jest zaangażowanie roczne plus margines elastyczności. Natomiast mogę powiedzieć, że naszą ambicją jest utrzymanie finansowania co najmniej na dotychczasowym poziomie, by wartość portfolio w tym roku kształtowała się na poziomie co najmniej 5,45 mld euro, ale mam nadzieję na więcej. Przedmiotem naszej szczególnej uwagi jest transport i sektor energetyczny” – powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.
Podkreśliła, że konieczne jest przyspieszenie transformacji energetycznej, a to jest niemożliwe do osiągnięcia w krótkim czasie bez innowacji i digitalizacji. Dlatego Grupa EBI wysiłki w tym obszarze koncentruje na poszukiwaniu projektów nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju, żeby mogły one „rozwijać się w Europie i Europie służyć”.
„Zaadresowaliśmy pakiet na wsparcie sektora energetycznego – czyli przeznaczamy środki na specjalne projekty nie tylko w obszarze innowacyjnych źródeł energii, ale również na tzw. skalowanie dostępnych technologii. Bo wiele technologii w zakresie energii dzisiaj jest nam znanych. Problem jest w tym, że cena energii, która mogłaby być dostępna z tych technologii na razie jest zbyt wysoka. W związku z tym chcielibyśmy, żeby takie technologie, jak technologie wodorowe były tańsze, były bardziej przystępne, jeśli chodzi o użytkowanie” – dodała wiceprezes.
Kolejne priorytety to dalsze wspieranie miast i regionów w obszarze zrównoważonego rozwoju, przy czym Grupa EBI szczególną uwagę zwraca na zrównoważony transport – pasażerski, ale też kolej i przewóz towarów w kraju oraz poprzez korytarze regionalne, w tym transport z Ukrainy poprzez Polskę oraz Słowację.
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowego finansowania, której właścicielami są jej państwa członkowskie. Bank finansuje inwestycje przyczyniające się do realizacji celów polityki UE, w tym globalnej sprawiedliwej transformacji prowadzącej do neutralności klimatycznej. EFI, spółka zależna EBI, jest największym w Europie podmiotem finansującym venture capital i private equity.
Źródło: ISBnews