W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie FOMC, wstępne szacunki wskaźników koniunktury PMI w strefie euro oraz informacje o globalnej sytuacji sektora bankowego, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W tym tygodniu oczekiwane jest posiedzenie FOMC. Oczekujemy, że FOMC podwyższy stopy procentowe o 25 pkt baz., w tym stopę funduszy federalnych do poziomu 4,75% – 5%. Zakładamy, że uwzględniając mocny rynek pracy i ryzyka inflacyjne zdecyduje się na podwyżkę stóp o 25 pkt. baz., niemniej przedstawi bardziej wyważony komunikat wskazujący na wyższe ryzyka dla prognoz i prowadzenia polityki pieniężnej” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści BOŚ w kontekście obecnej sytuacji sektora bankowego na świecie, zwracają uwagę na ryzyka wynikające z bezprecedensowej skali zacieśnienia polityki monetarnej.
„W bazowym scenariuszu podtrzymujemy ocenę, że sektory bankowe USA i strefy euro nie doświadczą kryzysu systemowego na kształt tego z 2008 r. Niemniej im bardziej skutki stresu rozlewają się szerzej na sektor bankowy, tym większe prawdopodobieństwo negatywnych skutków dla gospodarki realnej (poprzez zaostrzenie warunków finansowych na rynku, ograniczenie kredytowania do gospodarki itp.), nawet bez realizacji scenariusza skrajnego. Jednocześnie ostatnie wydarzenia stanowią dla banków centralnych przypomnienie o ryzykach wynikających z bezprecedensowej skali zacieśnienia polityki monetarnej i już obecnie można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że dotychczasowe maksymalne poziomy stóp niedawno 'obstawiane’ przez rynki na podstawie retoryki przedstawicieli Fed i EBC są już nieaktualne” – czytamy dalej.
W Polsce w tym tygodniu GUS publikuje comiesięczną serię danych o polskiej gospodarce w lutym br. Prognozy BOŚ wynoszą: dla sprzedaży detalicznej: -1,5% r/r (wobec -0,3% r/r w styczniu), produkcji budowlano-montażowej: +1,2% r/r (wobec +2,4% r/r w styczniu). W przypadku stopy bezrobocia BOŚ oczekuje 5,5% w lutym – bez zmian wobec stycznia.
„Póki co poniedziałek przyniósł słabsze od oczekiwań wyniki lutowej produkcji przemysłu i mocniejsze płac w sektorze przedsiębiorstw” – podsumował BOŚ.
Źródło: ISBnews