Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, zwiększającą wymiar urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka do 41 tygodni (z czego 9 tygodni ma przypadać ojcu dziecka), wprowadzającą pięciodniowy bezpłatny urlop opiekuńczy oraz większą elastyczność pracy, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.
„Zgodnie z nowym brzmieniem § 1 w art. 1821a Kodeksu pracy pracownicy – rodzice dziecka będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do: 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie; 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego” – czytamy w komunikacie.
Każdemu z pracowników – rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu; prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka.
Urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo albo w nie więcej niż 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Zaproponowano, aby pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia mógł złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Wniosek będzie składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
Nowelizacja wprowadza też przepisy zgodnie z którymi pracownikowi będzie przysługiwało w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika, w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.
Pracodawca będzie obowiązany udzielić tego zwolnienia na wniosek pracownika zgłoszony najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, w terminie wskazanym przez pracownika.
Wymiar zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika; niepełna godzina zwolnienia od pracy będzie zaokrąglana w górę do pełnej godziny.
Zgodnie z przepisami pracownikowi będzie przysługiwał w ciągu roku kalendarzowego bezpłatny urlop opiekuńczy w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, w wymiarze 5 dni.
Urlop ten będzie mógł być wykorzystany jednorazowo albo w częściach.
Za członka rodziny będzie uważało się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka.
Urlop ma być udzielany na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, a we wniosku pracownik będzie wskazywał imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia.
Nowelizacja reguluje także kwestie dot. m.in. umów o pracę, obowiązków informacyjnych pracodawcy wobec pracownika, sposobu informowania pracownika o zmianie warunków zatrudnienia, sposobie naliczania przerw w pracy oraz elastycznego czasu pracy.
Źródło: ISBnews