Poniedziałkowa sesja na parkiecie przy Książęcej zakończyła odrabianiem solidnych strat z piątku, w ślad za poprawą nastrojów na głównych europejskich parkietach. Martwić może fakt, że odbicie nie było poparte wzrostem obrotów, co sugerować może, że popyt nie jest gotowy na większe zaangażowanie gotówki w kupno akcji w Polsce.
Dla indeksu blue chipów zagranica ma kluczowe znaczenie. Ubiegły tydzień był najgorszym od niemal roku. Jednak zagrożenia dla stabilności systemowej amerykańskich banków nie odeszły w zapomnienie i wciąż można spodziewać się nerwowych reakcji uczestników rynku, a nastroje z tym związane mogą być ważniejsze niż pojedyncze odczyty makroekonomiczne. Od samego startu notowań widać było lekką nerwowość w poczynaniach graczy, którzy naśladowali ruchy na giełdzie we Frankfurcie, Paryżu, czy Mediolanie. Po wysokim otwarciu, już po godzinie WIG20 osiągnął swoje minimum i od tego momentu wspinał się na coraz to wyższe poziomu. Zarówno WIG, jak i WIG20 zakończyły dzień w bezpośredniej bliskości maksimum dziennego zakresu wahań, który był jednocześnie poziomem otwarcia. Od strony technicznej, WIG20 próbuje bronić wsparcia w okolicach 1700 pkt.
Handlowi towarzyszył obrót, który na szerokim rynku wyniósł raptem 720 mln złotych. WIG zyskał 0,85%, a WIG20 dodał do dorobku 1%. Kontrakt na WIG20 wzrósł o 1,18%, meldując się na poziomie 1710 pkt. W obraz rynku wpisały się średnie i małe spółki. mWIG40 zyskał 0,31%. sWIG80 wzrósł o 1,22%.
Tymczasem azjatyckie rynki akcji są dziś w lekko optymistycznych nastrojach, a inwestorzy nadal zmagają się z zaostrzającymi się warunkami monetarnymi i utrzymującymi się obawami związanymi z globalnym kryzysem bankowym. Szereg banków centralnych, w tym Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Hongkongu i na Filipinach, nadal podnoszą stopy procentowe. Inwestorzy zareagowali również na dane pokazujące, że roczna stopa inflacji w Japonii spadła z 41-letnich szczytów, odzwierciedlając złagodzenie globalnej presji inflacyjnej i spowolnienie aktywności gospodarczej na całym świecie. Giełda w Tokio traci 0,1%, australijski S&P/ASX 200 podrożał o 0,95%, a koreański KOSPI rośnie o 0,68%. Na pozostałych parkietach: Hong Kong (0,71%), Szanghaj (0,,05%), Singapur (0,39%), Sensex (-0,13%), Indonezja (0,68%). Indeks Asia Dow zyskuje 0,72%.
Źródło: ISBnews / Daniel Kostecki, CMC Markets