Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), która wprowadza nowe regulacje nadkładające na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności. Za nowelą głosowało 435 posłów, przeciw było trzech, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.
Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę, która wyłącza z tajemnicy zawodowej informacje przekazywane przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
Nowelizacja zakłada, że ewidencje te będą udostępniane drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Zgromadzone dane mają być przesyłanie drogą elektroniczną do centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (CESOP). Dostawcy usług płatniczych mają być zobowiązani do prowadzenia i przekazywania ewidencji po upływie każdego kwartału, jeżeli:
– środki pieniężne będą przekazywane od płatnika zlokalizowanego w państwie członkowskim (co do zasady jest to nabywca towarów/usług) do odbiorcy płatności zlokalizowanego w innym państwie członkowskim bądź poza UE (co do zasady jest to sprzedawca towarów/usług),
– dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału kalendarzowego w danym państwie członkowskim więcej niż 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego odbiorcy.
Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy dostawców usług płatniczych, zlokalizowanych na terytorium Polski i obejmie m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe, instytucje pieniądza elektronicznego, Pocztę Polską SA., instytucje płatnicze i SKOKi.
Nowelizacja określa także progi liczenia progu płatności transgranicznych oraz zasady, które dostawcy usług płatniczych muszą stosować w celu określenia lokalizacji płatników i odbiorców płatności. Wymienia także dane, które ma zawierać ewidencja prowadzona przez dostawcę usług płatniczych. Są to m.in. informacje umożliwiające identyfikację odbiorcy płatności i dotyczące płatności otrzymanych przez tego odbiorcę (m.in. dotyczące kwoty, daty) i ewentualnych zwrotów płatności.
Regulacja wdraża przepisy unijne, ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.
Źródło: ISBnews