Sejm przywrócił przepisy dotyczące sprzedaży węgla przez samorządy dla ogrzewających swoje domy tym paliwem do 31 lipca br. Zmiany w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.
Dotychczasowe przepisy dotyczące sprzedaży węgla przez JST obowiązują do 30 kwietnia.
Przyjęte przez Sejm przepisy zakładają, że samorządy będą mogły sprzedawać węgiel, który trafił do nich w ramach systemu dystrybucji, do 31 lipca br. Zgodnie z nowelą, sprzedaż końcową mogą ogłosić nie wcześniej niż 1 maja 2023 r.
Wnioski o zakup rozpatrywane mają być przez gminę w kolejności wpłynięcia do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży. Osoba fizyczna, która ogrzewa swój dom węglem może złożyć wniosek o zakup najpóźniej do 30 czerwca 2023 r.
Senat wprowadził poprawkę usuwającą te przepisy, gdyż – jak argumentowano – zmiana ta została wprowadzona na etapie prac sejmowych i nie przeszła pełnej procedury legislacyjnej. Sejm odrzucił poprawkę Senatu i przywrócił regulację.
Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą sprzedać mieszkańcom węgiel maks. po 2 tys. zł za tonę.
Źródło: ISBnews