Grupa Żywiec otrzymała wstępne deklaracje kupna Browaru Leżajsk od podmiotów z rożnych branż, a finalna decyzja odnośnie działalności browaru nastąpi w połowie lata, poinformowała ISBnews dyrektor ds. korporacyjnych Grupa Żywiec Magdalena Brzezińska.
„Otrzymaliśmy wstępne deklaracje zainteresowania złożeniem oferty od podmiotów reprezentujących różne branże. Zainteresowani złożeniem oferty podpisują teraz umowy o zachowaniu poufności. Potrzebujemy czasu na właściwą analizę wiarygodności ofert. W konsekwencji, szacujemy, że finalna decyzja odnośnie działalności Browaru w Leżajsku nastąpi w połowie lata” – powiedziała ISBnews Brzezińska, pytana czy na jakim etapie jest sprawa ewentualnej sprzedaży Browaru Leżajsk i czy Grupa Żywiec podjęła już decyzję w kwestii pozostawienia możliwości kontynuacji produkcji piwa w browarze dla ewentualnego nowego właściciela.
„Z uwagi na interes stron zaangażowanych, proces jest poufny i nie będziemy komentować jego przebiegu. Przełożenie podjęcia finalnej decyzji w sprawie przyszłości browaru pozwoli też poświęcić więcej czasu na dalszy dialog ze Związkami Zawodowymi na temat wsparcia pracowników w przypadku zamknięcia browaru” – dodała.
Wcześniej grupa informowała, że rozważy wszystkie oferty, które otrzyma, a taką wstępną deklarację złożył m.in. wójt Leżajska, a także biznesmen z branży alkoholi i prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina (MPWiW) Janusz Palikot, pod warunkiem pozostawienia linii produkcyjnych i marki piwa Leżajsk. Palikot podkreślał, że jest poważnie zainteresowany zakupem browaru w Leżajsku, bo możliwości produkcyjne w jego Browarze w Tenczynku nie pozwalają na zaspokojenie szybko rosnących potrzeb rynku. Zapowiadał, że chce kupić browar wraz z pełną infrastrukturą oraz prawem do znaku towarowego Leżajsk, w którym widzi olbrzymi potencjał.
Manufaktura Piwa Wódki i Wina podała, że 17 kwietnia podpisała i przekazała dostarczoną przez doradcę Grupy Żywiec umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie procesu zakupu aktywów Browaru Leżajsk. To pierwszy formalny krok w procesie przejęcia kontroli przez MPWiW nad tym Browarem. Dokument został skierowany do sprzedającego za pośrednictwem Vienna Capital Partners, kancelarii pełniącej rolę wyłącznego doradcy finansowego Grupy Żywiec w związku z rozważaną transakcją sprzedaży aktywów związanych z browarem w Leżajsku.
Janusz Palikot powiedział wtedy, że zgodnie z przekazanymi informacjami przez Grupę Żywiec, rozważa ona sprzedaż Browaru Leżajsk, a wybranie doradcy oraz zaproponowanie podpisania NDA oznacza, że faktycznie proces ten się zaczyna, jednak taki proces wymaga czasu na zapoznanie się z uwarunkowaniami prawnymi, technicznymi i organizacyjnymi działającego Browaru Leżajsk. Palikot wskazał też wtedy, że nie wiadomo jeszcze co może być ostatecznie przedmiotem planowanej transakcji – czy tylko infrastruktura czy także prawa do znaku towarowego, jak również jakie będą oczekiwania co do ceny.
Manufaktura Piwa Wódki i Wina tworzy holding alkoholowy, w skład którego wchodzi bezpośrednio również m.in. Tenczynska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże oraz pośrednio także Tenczynek Bezalkoholowe.
7 lutego br. Grupa Żywiec poinformowała, że chce zreorganizować swoją produkcję w Polsce i skoncentrować wolumen oraz przyszłe inwestycje w czterech browarach. Oznacza to zakończenie produkcji w Browarze Leżajsk do 30 czerwca br. Marka Leżajsk miałaby pozostać w portfolio grupy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach. Grupa Żywiec zamierza rozwijać cztery inne swoje browary – w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.
Browar Leżajsk w obecnym kształcie działa od 1978 roku. Od 2004 r. Leżajsk należy do Grupy Żywiec. Browar jest ważnym pracodawcą i elementem łańcucha wartości dla wielu regionalnych firm.
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2021 roku grupa sprzedała 10,97 mln hektolitrów piwa. Dysponuje browarami w Żywcu, Warce, Leżajsku, Elblągu i Namysłowie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.
Źródło: ISBnews