Orange Polska jest zadowolony ze zmienionych warunków aukcji częstotliwości na potrzeby sieci 5G, planuje też w II półroczu br. emisję długu na potrzeby tego projektu, poinformował CFO operatora Jacek Kunicki.
„Spodziewamy się dość dobrych wyników organicznych przepływów pieniężnych w nadchodzącym roku. Więc to pomoże sfinansować wypływy pieniężne. Zakładałbym, że jeśli aukcja 5G zostanie sfinalizowana, to w drugiej połowie roku będziemy zaciągać dług. Jeśli chodzi o koszt finansowania, to będzie on tak naprawdę zależał od warunków rynkowych w tym momencie. Gdybym miał dzisiaj zgadywać, to pewnie byłoby to około 7%, może trochę mniej” – powiedział Kunicki podczas telekonferencji.
CFO nie chciał komentować szczegółów dotyczących nadchodzącej aukcji częstotliwości pod 5G, ale ocenił zaproponowaną zmianę warunków (rozszerzenie bloków do 100 MHz z 80 MHz) jako korzystną.
„Zwiększenie oferowanej pojemności jest zawsze dobrym pomysłem. I operatorzy są zadowoleni z tego, że bloki są trochę większe niż były, to pozwoli na lepsze wykorzystanie widma, to pozwoli na lepszą prędkość. To powinno umożliwić nam jako całemu rynkowi oferowanie lepszych usług, szybszych usług, z mniejszym zatłoczeniem, naszym klientom w dłuższej perspektywie” – wskazał CFO.
„Więcej komentarzy dotyczących aukcji 5G i planów jest możliwe, gdy warunki aukcji zostaną sfinalizowane. Generalnie w ramach strategii jasno określiliśmy, ile przewidujemy wydać na capex na sieć mobilną, zarówno na odnowienie, jak i na rollout 5G. I te plany nie uległy zmianie. Przesunęły się w czasie, ale nie uległy zmianie” – podsumował.
6 kwietnia Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął drugie postępowanie konsultacyjne dotyczące aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości w paśmie 3480-3800 MHz, które potrwają do 12 maja 2023. Cena wywoławcza każdego pasma to 450 mln zł. Według wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli rządu, wpływy do budżetu z tytułu rozdysponowania częstotliwości z pasma C – na potrzeby sieci 5G szacowane są na 1,9 mld zł w 2023 r.
Orange Polska to dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu, TV oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.
Źródło: ISBnews