Spadek inflacji konsumenckiej w kwietniu, oszacowany we wstępnym wyniku przez GUS, wykazał, że spadkowa ścieżka inflacji realizuje się zgodnie z najbardziej optymistycznymi prognozami, ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
„Idziemy zgodnie z najbardziej optymistycznymi prognozami!! Inflacja spada więcej niż oczekiwał rynek – wg @GUS_STAT w kwietniu wyniosła 14,7% (w marcu 16,1%). Według prognoz w maju trend się utrzyma i inflacja nadal będzie spadać” – napisał Buda na swoim profilu na Twitterze.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7% w ujęciu rocznym w kwietniu 2023 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7% w kwietniu. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,7% r/r, nośników energii wzrosły o 23,5%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,1%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5% m/m, nośników energii spadły o 0,3%, cen paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,2%.
Za spadek rocznego wskaźnika inflacji względem marca odpowiadały przede wszystkim ceny żywności, po raz pierwszy od ponad dwóch lat ceny paliw były nieznacznie niższe niż rok wcześniej (-0,1%r/r), obniża się także roczne tempo wzrostu cen energii, wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Konsensus rynkowy oczekiwał CPI na poziomie 15% r/r w kwietniu br. i 0,9% m/m.
Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej – 11,9% w 2023 r., 5,7% w 2024 r. i 3,5% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 13,1%, 5,9% i 3,5% dla tych lat w projekcji listopadowej). Inflacja CPI dopiero pod koniec horyzontu projekcji (obejmującego lata 2023-2025) powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc.
Źródło: ISBnews