Creotech Instruments zakończył negocjacje dotyczące oferty na zaprojektowanie i wykonanie prototypów detektorów o dużej powierzchni opartych na technologii nadprzewodzących nanoprzewodów (superconducting nanowire) dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), podała spółka. Projekt będzie realizowany z zagranicznymi podwykonawcami. Spółka będzie pełniła rolę lidera projektu i będzie odpowiedzialna za elektronikę oraz testy. Całkowita wartość projektu wynosi około 1 mln euro, w tym około 400 tys. euro przypada na Creotech.
„Detektor, który zostanie wykonany w ramach projektu, ma dwa zastosowania. Po pierwsze, jest kluczowym elementem sieci kwantowej dystrybucji klucza (Quantum Key Distribution, QKD) i będzie wykorzystywany w stacjach naziemnych do odbioru klucza z satelity. Po drugie, znajdzie zastosowanie w komunikacji optycznej. Obie technologie są rozwijane i wdrażane w Europie w ramach dedykowanych programów ESA i Komisji Europejskiej, w szczególności EuroQCI, ARTES, SAGA i ScyLight” – czytamy w komunikacie.
Docelowo kwantowa dystrybucja klucza ma zostać wdrożona w infrastrukturach krytycznych w całej Europie w ciągu najbliższych lat i ma obejmować zarówno sieci naziemne, jak i połączenia satelitarne. Komunikacja optyczna natomiast pozwala na znacznie bardziej efektywne przesyłanie danych niż radiowa. W opinii zarządu prawidłowa realizacja projektu umożliwi spółce wejście na oba te przyszłościowe rynki.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews