Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może obniżyć stopy po zapoznaniu się z projekcją listopadową, ocenia PKO Bank Polski. Analitycy banku widzą pewność w osiągnięciu przez CPI jednocyfrowego poziomu w IV kw. br.
„Ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują na pewien wzrost skłonności do obniżek stóp w tym roku. Nie ma on odzwierciedlenia w komunikacie, ale możliwe jest złagodzenie retoryki na jutrzejszej konferencji prasowej prezesa NBP, chociaż zapewne podtrzyma on stanowisko, iż cykl podwyżek stóp procentowych jest tylko 'zawieszony’. Naszym zdaniem RPP, może obniżyć stopy na posiedzeniu w listopadzie” – czytamy w komentarzu do decyzji Rady.
Ekonomiści PKO BP zauważyli, że ostatni cykl zacieśniania był najszybszy i najsilniejszy w historii, a stopy procentowe pozostają na szczycie dłużej niż w przeszłości.
„Inflacja PPI też będzie gwałtownie się obniżać i może w tym roku przyjąć wartości ujemne. Z drugiej strony, dane o sprzedaży sugerują, że recesja konsumencka przestała się pogłębiać, a dane o wnioskach kredytowych wskazują na lekkie ożywienie popytu na kredyt hipoteczny” – czytamy dalej.
Wczoraj RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Rada podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Jak wynika z komunikatu po wczorajszym posiedzeniu Rady, oceniono, że należy oczekiwać, iż – po niewielkim spadku w kwietniu – w maju istotnie obniżyła się inflacja bazowa; a powrót inflacji konsumenckiej do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) będzie następował stopniowo. RPP oceniła, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co będzie w dalszym ciągu oddziaływać również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Niższa dynamika aktywności gospodarczej będzie oddziaływać w kierunku obniżenia krajowej dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
Źródło: ISBnews