Inwestycje venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęły najwyższy wynik w historii – 821 milionów euro w 2022 roku, o 13% więcej w porównaniu z poprzednim rekordem z 2021 roku. Wartość inwestycji venture capital z ubiegłego roku jest dziesięciokrotnie wyższa niż poziom sprzed dziesięciu lat – wynika z najnowszych danych Invest Europe opublikowanych w raporcie pt. „Central and Eastern Europe Private Equity Statistics 2022”. Fundusze VC sfinansowały 451 spółek w regionie.
Najwięcej środków na nowe inwestycje pozyskały w ubiegłym roku fundusze venture capital – 708 milionów euro, czyli 44% ogółu środków zebranych w 2022 roku. Na wszystkie inwestycje PE/VC w regionie fundusze zebrały 1,62 miliarda euro, co oznacza spadek o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale kwota ta wciąż utrzymuje się na poziomie większości ostatnich pięciu lat.
Wartość wszystkich inwestycji PE/VC w regionie wyniosła 2,77 miliarda euro w ubiegłym roku, o 35% mniej niż w rekordowym 2021 roku, głównie w wyniku braku dużych transakcji. Najwięcej środków, bo aż 1,23 miliarda euro, sfinansowało spółki na etapie wzrostu.
Fundusze PE/VC sfinansowały 590 firm w regionie w 2022 roku, z czego ponad połowę stanowiły spółki z sektora ICT. Do spółek z tego sektora trafiło 32% ogółu zainwestowanych środków.
Biorąc pod uwagę wartość inwestycji, największymi rynkami w regionie były Czechy (20% ogółu wartości inwestycji w CEE), Estonia (17%), Polska i Chorwacja (po 16%). Największą liczbę spółek sfinansowano zaś na Węgrzech – 184, z czego 142 przez fundusze venture capital.
W Polsce fundusze PE/VC zainwestowały 443 miliony euro w 96 spółek. 78 z nich to młode innowacyjne firmy sfinansowane przez fundusze venture capital. Pozyskały one 215 milionów euro, co stanowi rekordową wartość inwestycji venture capital w Polsce.
Inwestorzy prywatni, family offices zaczynają doceniać potencjał wzrostu, jaki oferuje branża PE/VC w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich udział w całkowitej wartości kapitału pozyskanego na inwestycje w regionie w 2022 roku wzrósł bowiem do 23%. W dalszym ciągu istotną rolę odgrywają również instytucje publiczne, które dostarczyły 33% zgromadzonych środków w roku 2022.
„Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje stabilnym i dynamicznym rynkiem. Silny duch przedsiębiorczości, wysoka jakość kadry technicznej oraz ambicje i pracowitość zespołów wzmacniane przez inwestycje private equity/venture capital wciąż przynoszą rezultaty. Razem wdrażamy innowacje i tworzymy w regionie przyszłych europejskich czempionów.” – powiedział Bill Watson, przewodniczący grupy roboczej ds. Europy Środkowo-Wschodniej działającej w ramach Invest Europe (Invest Europe Central and Eastern Europe Task Force).
„Mimo oczywistych wyzwań, fundamentalne i niezachwiane czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost dochodów, inwestycje zagraniczne i dynamiczny, międzynarodowo zintegrowany rynek Europy Środkowo-Wschodniej, generują nowe możliwości inwestycyjne. Private equity odgrywa ważną rolę w kształtowaniu biznesu i środowiska inwestycyjnego w regionie i zasługuje na wnikliwą uwagę inwestorów instytucjonalnych.” – dodał Eric de Montgolfier, CEO Invest Europe.
Źródło: Materiał Prasowy