Komisja Europejska planuje wyemitować długoterminowe obligacje UE o wartości 40 mld euro w drugiej połowie 2023 r. na odbudowę UE za pośrednictwem instrumentu NextGenerationEU oraz na wsparcie dla Ukrainy i zabezpieczenie funduszy na inne kluczowe programy, podała Komisja.
„Zebrane środki zostaną wykorzystane na pokrycie płatności związanych z NextGenerationEU; wsparcie dla Ukrainy w ramach unijnego programu Pomoc Makrofinansowa +; oraz wszelkie dodatkowe potrzeby w zakresie płatności, które mogą wynikać z innych istniejących programów UE, takich jak europejski mechanizm stabilizacji finansowej (EFSM) i pomoc makrofinansowa (MFA)” – wskazano w komunikacie.
Komisja podała, że nadal będzie emitować obligacje jako obligacje UE.
W połączeniu z pomyślną realizacją celu finansowania w pierwszej połowie roku (80 mld euro), finansowanie w drugiej połowie 2023 r. zwiększy emisje UE w 2023 r. do kwoty 120 mld euro, co odpowiada kwotom w 2022 r., podano także.
Emisje Komisji będą również nadal obejmować zielone obligacje NextGenerationEU w celu sfinansowania ekologicznego składnika RRF. Czyniąc to, Komisja zapowiedziała, że będzie nadal skrupulatnie weryfikować, czy wpływy z emisji zielonych obligacji NextGenerationEU pokrywają się z wydatkami na zielone obligacje zgodnie z ramami dotyczącymi zielonych obligacji NextGenerationEU.
Komisja przygotowuje ramy udostępniania inwestorom kwotowań cen na platformach elektronicznych dla unijnych papierów wartościowych, które zaczną obowiązywać przed końcem 2023 r. Komisja rozpoczyna również budowę instrumentu wspierającego wykorzystanie obligacji UE jako instrumentu w umowach z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, co Komisja planuje wdrożyć na początku 2024 r.
W ramach przeglądu ram budżetowych UE na lata 2024-2027 Komisja Europejska zaproponowała 20 czerwca Fundusz na rzecz Ukrainy. Ten specjalny instrument finansowy zapewni Ukrainie spójne, przewidywalne i elastyczne wsparcie w latach 2024-2027, w tym w formie pożyczek w tym okresie (na orientacyjnym poziomie 33 mld euro). Jeśli wniosek zostanie przyjęty, jego wpływ na wielkość finansowania Komisji Europejskiej zostanie odzwierciedlony w przyszłych półrocznych planach finansowania.
Komisja Europejska zaciąga pożyczki na międzynarodowych rynkach kapitałowych w imieniu Unii Europejskiej i wypłaca środki państwom członkowskim i państwom trzecim w ramach różnych programów pożyczkowych. Pożyczki UE są gwarantowane przez budżet UE, a składki do budżetu UE są bezwarunkowym obowiązkiem prawnym wszystkich państw członkowskich na mocy Traktatów, przypomniała KE.
Od stycznia 2023 r. Komisja Europejska emituje obligacje UE pod jedną marką zamiast obligacji z osobną etykietą dla poszczególnych programów. Wpływy są następnie alokowane do odpowiednich programów zgodnie z procedurami określonymi w obowiązujących umowach.
Na podstawie obligacji UE zebranych od połowy 2021 r. Komisja wypłaciła dotychczas 153,38 mld euro w formie dotacji i pożyczek państwom członkowskim UE w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, oprócz dalszego wsparcia innych programów UE korzystających z NextGenerationEU.
Komisja wypłaciła również Ukrainie 9 mld euro w ramach programu pomocy makrofinansowej +. Program ten – o wartości 18 mld euro na cały 2023 r. – jest następstwem wypłaty 7,2 mld euro nadzwyczajnych pożyczek pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w 2022 r. Wcześniej UE przekazała Ukrainie ponad 5 mld euro w ramach pięciu programów pomocy makrofinansowej od 2014 r.
Źródło: ISBnews