Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) w Polsce wzrośnie do 4,9% PKB w tym roku i obniży się do 4% PKB w 2024 r., podał Moody’s Investors Service. Dług w relacji do PKB wzrośnie do 52% w 2024 r.
„Prognozujemy deficyt fiskalne sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 4,9% PKB w 2023 r. i około 4% w 2024 r., a relacja długu do PKB wzrośnie w przyszłym roku do około 52%, z 49,1% w 2022 r. Plany rządu wskazują jednak na ryzyko wzrostu naszych prognoz.” – czytamy w raporcie „Credit Outlook”.
Agencja oczekuje, że deficyt spadnie poniżej 3% PKB począwszy od 2025 r., ograniczy wzrost obciążenia długiem do poziomu znacznie poniżej 60% PKB zgodnie z unijnym paktem stabilności i wzrostu.
Odnosząc się do projektu budżetu na 2024 r. Moody’s podkreśla, że jest on sprzeczny z unijnymi przepisami fiskalnymi ograniczającymi deficyt budżetowy do 3% PKB, które po zniesieniu w ramach ogólnej klauzuli korekcyjnej po pandemii, „będą ponownie obowiązywać od przyszłego roku, a zatem mogą potencjalnie jeszcze bardziej jeszcze bardziej nadwyrężyć i tak już sporne stosunki z UE”.
„Rosnące deficyty zwiększą obciążenie długiem Polski do 54% PKB zgodnie z projektem budżetu, co jest czynnikiem negatywnym dla oceny wiarygodności kredytowej, ale spodziewamy się spadku deficytów od 2025 roku” – czytamy dalej w raporcie.
Według agencji, średnioterminowe perspektywy fiskalne będą zależeć od wyniku wyborów.
„Polskie rządy są tradycyjnie konserwatywne fiskalnie, a obecny premier mówił o potrzebie ograniczenia wydatków. Gdyby doszło do zmiany rządu, nie spodziewalibyśmy się radykalnego wzrostu wydatków strukturalnych, takich jak wydatki na wojsko, ani znaczącej redukcji transferów socjalnych. Jednak wydatki pozabudżetowe z funduszy specjalnych mogą ulec zmniejszeniu, wraz z wdrożeniem kolejnej reformy systemu podatku dochodowego” – napisano także.
Źródło: ISBnews