Arctic Paper chciałby, by co najmniej 1/4 zysku spółki pochodziła z segmentu energii w perspektywie kilku lat, poinformował ISBnews.TV prezes Michał Jarczyński. Spółka mocno stawia na nowy segment, dlatego życzyłaby sobie w Polsce bardziej stabilnych przepisów w tym obszarze i chciałaby poznać więcej szczegółów na temat planowanych w naszym kraju tzw. specjalnych stref energetycznych.
„Od tego roku bardzo mocno zmieniamy kierunek, w którym będziemy nawigować, czyli energetyka. Rozpoczęliśmy budowę dużej farmy fotowoltaicznej w Kostrzynie, podjęliśmy decyzję o budowie dużego obiektu produkującego pellet, jako biopaliwo, w Szwecji i kolejne projekty są przygotowywane. Jestem przekonany, że kolejne miesiące i lata to przede wszystkim skupienie się na budowaniu tego fundamentu segmentu energii, także żeby rzeczywiście w perspektywie kilku lat co najmniej 1/4 zysku firmy pochodziła z segmentu energii” – powiedział Jarczyński w rozmowie z ISBnews.TV.
Spółka ocenia, że trudno dziś nabywać gotowe projekty OZE, dlatego skłania się ku własnym projektom.
„Oglądamy to, co jest na rynku, natomiast patrząc na pewien boom inwestycyjny i boom M&A’owy w zakresie kupowania projektów, one są dość wysoko wyceniane. […] Skupiamy się póki co na własnych projektach, budowanych we własnych lokalizacjach, bo tych terenów w Polsce i Szwecji mamy sporo. Natomiast nie wykluczam, że będziemy się przyglądać” – powiedział prezes, pytany czy spółka chce nabywać gotowe farmy.
„To, co ważne w przypadku rozwoju biznesów energetycznych, zarówno na własne potrzeby, jak i produkowanie energii na sprzedaż, [to] wymaga stabilnych przepisów. Przygotowanie dokumentacji, uzyskanie wszystkich zezwoleń to jest przeciętnie 2, 3, 4, a nawet 5 lat. Dopiero wówczas następuje uruchomienie instalacji fotowoltaicznej czy biopaliwowej czy elektrowni wodnej” – powiedział także Jarczyński.
Spółka chciałaby poznać więcej szczegółów na temat planowanych w naszym kraju tzw. specjalnych stref energetycznych.
„Pojawił się komunikat o ciekawym pomyśle tzw. specjalnych stref energetycznych, czyli lokalizacji preferowanych z punktu widzenia operatora systemu przesyłowego czy operatorów systemów dystrybucyjnych w celu ułatwienia przyłączania nowych obiektów do sieci. To, co dla mnie jest ważne, to żeby to nie była sama koncepcja, ale żeby zacząć rozmawiać o rozwiązaniach szczegółowych, jakie będą zasady. […] Ważne jest, jak duże będą to korzyści i na jak długo” – zakończył prezes.
W rozstrzygniętej niedawno, czwartej edycji gali nagród i wyróżnień „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce” agencja ISBnews uhonorowała prezesa Arctic Paper Michała Jarczyńskiego w kategorii Najbardziej Wiarygodny Prezes.
Arctic Paper to drugi co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 4,89 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews