Creotech Instruments podjął decyzję o przeprowadzeniu oferty łącznie do 396 557 akcji zwykłych na okaziciela serii J w trybie subskrypcji prywatnej skierowanej do wybranych inwestorów, w tym akcjonariuszy posiadających prawo pierwszeństwa, i rozpoczął proces przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) w ramach oferty, podała spółka. Cena jednej akcji serii J zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu. Creotech Instruments zamierza pozyskać środki z emisji akcji serii J w łącznej kwocie brutto około 72-87 mln zł.
W lipcu br. Creotech Instruments przedstawił strategię finansowania projektów kosmicznych związanych z wykorzystaniem produkowanych przez spółkę platform mikrosatelitarnych. W celu osiągnięcia pozycji wiodącego dostawcy technologii mikrosatelitarnych w Unii Europejskiej w projektach obronnych i komercyjnych Creotech Instruments zamierza zrealizować w kolejnych latach plan inwestycyjny obejmujący trzy kluczowe obszary: rozbudowę portfolio produktowego, w tym przeskalowanie autorskiej platformy HyperSat do 200 kg, zwiększenie zdolności produkcyjnych, a także wzmocnienie działu sprzedażowego. Zaplanowane inwestycje mają zostać sfinansowane ze środków pozyskanych z emisji akcji serii J. Creotech Instruments zamierza pozyskać środki z emisji akcji serii J w łącznej kwocie brutto około 72-87 mln zł, podano.
„Rozpoczęta oferta akcji serii J, skierowana do wybranych inwestorów, i środki z niej pozyskane mają na celu umożliwić nam zajęcie istotnej pozycji w skali całej Unii Europejskiej – jako wiodącego dostawcy technologii mikrosatelitarnych. Planujemy inwestycje w trzy strategiczne obszary: rozbudowę portfolio produktowego, zwiększenie zdolności produkcyjnych i wzmocnienie działu sprzedażowego. W obrębie rozbudowy portfolio zamierzamy przede wszystkim przeskalować rozwijaną przez nas platformę HyperSat do 200 kg, co pozwoli nam aktywnie uczestniczyć w bardzo perspektywicznym segmencie rynku satelitarnego, czyli mikro i mini satelitów. Planujemy przeznaczyć na ten obszar około 60%-70% środków z emisji. W zakresie rozbudowy zdolności produkcyjnych chcemy szybciej móc dostosować się do zwiększonego popytu na produkty spółki, m.in. rozwijając i doposażając nasze zaplecze produkcyjne oraz laboratoryjne. Na ten cel zamierzamy alokować około 15%-25% środków z emisji. Ostatni obszar to istotne wzmocnienie działu sprzedażowego, gdzie zakładamy podwojenie dedykowanego zespołu i większą liczbę działań zorientowanych na budowę globalnej rozpoznawalności Creotech. Zamierzamy przeznaczyć na to około 15%-20% środków z emisji” – powiedział prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie.
Wybrani trzej akcjonariusze posiadający łącznie ok. 36,5% akcji spółki, tj. Grzegorz Brona, Katarzyna Kubrak i Paweł Kasprowicz zawrą 13 października 2023 r. lub w zbliżonym terminie umowy typu lock-up, zgodnie z którymi zobowiążą się, że w okresie do 31 lipca 2024 r. nie będą rozporządzać, w tym zbywać, posiadanych akcji bez uzyskania zgody wskazanych w umowie lock-up menadżerów oferty, z zastrzeżeniem typowych wyłączeń dla ofert podobnych do oferty. Ponadto umowy lock-up będą przewidywały wyjątek umożliwiający zbycie nie więcej niż 30 000 akcji po 31 stycznia 2024 r. przez każdego z trzech ww. akcjonariuszy spółki, obejmujący przeznaczenie środków pozyskanych ze sprzedaży takich akcji w pierwszej kolejności na rozliczenie i spłatę wierzytelności wobec Agencji Rozwoju Przemysłu i na warunkach określonych w umowie lock-up, podkreślono.
Jednocześnie akcje posiadane przez Grzegorza Kasprowicza (łącznie ok. 9,66%) pozostają objęte zobowiązaniem lock-up wynikającym z umowy akcjonariuszy spółki do 12 października 2024 r.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews