Kategoria słodyczy i gum do żucia oparła się większym spadkom wolumenów w 2023 roku, a Mars Polska spodziewa się, że rok 2024 może przynieść już wzrosty, poinformował dyrektor finansowy Mars Wrigley Polska Mariusz Makowski.
„Wszyscy doświadczyli fali podwyżek cen z uwagi na wzrosty cen surowców, ale są kategorie, które spadek wolumenów notują niższy, a słodycze i gumy do żucia są właśnie taką kategorią, gdzie spadek wolumenu jest, ale nieduży i patrząc na całą kategoria to ona urośnie w tym roku zarówno wolumenowo, jak i wartościowo. A przechodząc do przyszłego roku – to jest wiele czynników, które będą wpływać, ale największy, czyli rosnąca inflacja mam nadzieję jest za nami. I przyszły rok wygląda dość optymistycznie, a wolumeny raczej powinny rosnąć, bo konsumenci potrzebują sobie dawać trochę przyjemności nawet w najcięższych czasach” – ocenił Mariusz Makowski podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2023.
„Podwyżki i presja inflacyjna powodują, że konsumenci zmieniają sposób kupowania, np. 95% osób zmienia sposób, w jaki podejmuje decyzje zakupowe, a rośnie też odsetek osób, którzy decyzje zakupowe podejmuje przy półce. Do tego dochodzi też kwestia migracyjna, czyli ilości konsumentów, którzy będą z nami w przyszłym roku. I ostatni czynnik to taki, że konsumenci oczekują, iż produkty będą coraz bardziej ekologiczne – ok. 30% osób mówi, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt, który jest bardziej ekologiczny. Podsumowując, wolumenowo ten rok był dobry i oczekuję, że w przyszłym roku również będziemy wolumenowo rosnąć” – dodał.
W Polsce Mars działa i inwestuje od 1992 roku. Obecnie biznes Marsa w naszym kraju obejmuje segment Mars Wrigley (wyroby czekoladowe, gumy do żucia, miętusy i cukierki owocowe, przekąski, lody), Petcare (jedzenie dla zwierząt) oraz Mars Global Services (centra usług wspólnych, które dostarczają usług HR, zakupowych i finansowych spółkom Mars w wielu krajach). Częścią biznesu Marsa jest także Royal Canin. We wszystkich fabrykach i biurach w Polsce Mars zatrudnia ponad 3 tysiące osób.
Źródło: ISBnews