Śrubena Unia z Grupy Mangata Holding wyda 90 mln zł na program modernizacji w latach 2023 – 2028, a celem inwestycji jest radykalne ograniczenie kosztów energii cieplnej, podała spółka. Dodatkowo zostanie uruchomiona linia do śrutowania i nakładania polimeru. Park maszynowy wzbogaci się o nowoczesne kuźniarki do produkcji nakrętek na zimno.
Pierwsze z realizowanych w Żywcu inwestycji powinny zostać ukończone w pierwszej połowie 2024 r., podano.
„To przedsięwzięcie zmienia oblicze naszej spółki i prowadzonej produkcji. Z dotychczas wykorzystywanych procesów energochłonnych, cieplno-chemicznych, wstępnie przygotowujących stal do procesów kucia, przechodzimy na procesy ekologiczne, oparte na metodach mechanicznych” – powiedział wiceprezes oraz dyrektor marketingu i sprzedaży Tadeusz Jopek, cytowany w komunikacie.
Stal, która przed kuciem musiała być wytrawiana w specjalnie podgrzewanych wannach, teraz będzie trafiać na linię do śrutowania, gdzie nastąpi proces mechanicznego oczyszczania powierzchni. Drugim kluczowym aspektem tej modernizacji jest nakładanie na oczyszczoną w procesie śrutowania stal polimeru, który znacząco ogranicza zużycie narzędzi w czasie kucia, wyjaśniono.
Spółka wskazała, że również zakup kuźniarek podyktowany jest m.in. względami środowiskowymi. Zamiast tradycyjnego i stosowanego w Żywcu od blisko 100 lat kucia nakrętek na gorąco, które wymagało olbrzymich ilości energii, wprowadzone zostanie kucie na zimno.
„To większa efektywność kosztowa i możliwość jeszcze lepszego dostosowania naszych cen do warunków rynkowych” – dodał wiceprezes.
Śrubena Unia jest jednym z największych producentów elementów złącznych w Polsce i w Europie dla odbiorców z sektora kolejowego. Spółka jest częścią Grupy Mangata Holding.
Mangata Holding jest podmiotem notowanym na GPW w Warszawie. Tworzy holding kapitałowy skupiający podmioty branży metalowej działające w segmentach operacyjnych: automotive – podzespołów dla motoryzacji i komponentów (spółki: Kuźnia oraz Masterform), armatury i automatyki przemysłowej (Zetkama, Zetkama R&D), elementów złącznych (Śrubena) oraz działalności pozaprodukcyjnej (Zetkama Nieruchomości). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 1,05 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews