Przeterminowane zadłużenie podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKD 4754Z) zbliżyło się do 30 mln zł na koniec października br. i było o 3,2 mln zł wyższe niż przed rokiem, wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK. Problem z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców i instytucji finansowych mają 202 aktywne, zawieszone i zamknięte firmy.
Obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT jest – zgodnie z oświadczeniem Neonetu – jednym z powodów, dla których spółka zawnioskowała o otwarcie postępowania sanacyjnego, którego celem jest restrukturyzacja, przypomniano.
„Październikowe dane z handlu sugerują, że obserwowana od roku poprawa nastrojów polskich konsumentów wreszcie zaczyna się przekładać na decyzje podejmowane w sklepach. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8% (wobec wzrostu o 0,7% w październiku 2022 r.). W porównaniu z wrześniem 2023 r. wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 3,2%. Poza tym od kilku miesięcy roczna dynamika przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw przewyższa roczną dynamikę inflacji – wynagrodzenia rosną więc już również w ujęciu realnym. Niestety w sekcji 'meble, RTV, AGD’ nadal mamy spadki sprzedaży o 10,9% r/r . Musimy więc jeszcze trochę poczekać, zanim Polacy zaczną na nowo kupować sprzęt RTV/AGD, wpływając tym samym na poprawę sytuacji w branży” – powiedział główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.
Źródło: ISBnews