Produkcja nawozów azotowych Grupy Azoty wzrosła w listopadzie br. do 282 tys. ton z 272 tys. ton rok wcześniej, podała spółka, prezentując wstępne skonsolidowane wyniki produkcyjne.
Produkcja nawozów wieloskładnikowych spadła do 62 tys. ton z 69 tys. ton, a nawozów specjalistycznych wzrosła do 26 tys. ton z 19 tys. ton.
W segmencie chemia produkcja pigmentów wzrosła do 2 tys. ton z 1 tys. ton, mocznika wzrosła do 92 tys. ton z 86 tys. ton, a produktów OXO – wzrosła do 13 tys. ton z 12 tys. ton.
Segment tworzywa odnotował spadek produkcji poliamidu do 8 tys. ton z 10 tys. ton rok wcześniej.
„Szczególnie ważne są wzrosty notowane w produkcji nawozów azotowych i coraz lepsze wyniki segmentu OXO. Od trzech miesięcy na zbliżonym poziomie utrzymuje się produkcja poliamidu i to z pewnością jest obszar, który wymaga dalszej intensyfikacji działań sprzedażowych. Dużym wyzwaniem dla spółek grupy kapitałowej nadal pozostaje napływ tańszych produktów z Azji w obszarze tworzyw oraz niekontrolowany import mocznika i amoniaku do Unii Europejskiej” – podsumował prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, cytowany w materiale.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews