Orange Polska podpisał ze związkami zawodowymi Umowę Społeczną na lata 2024-2025, w ramach której z odejść dobrowolnych będzie mogło skorzystać maksymalnie 1 100 pracowników, podała spółka. Zarząd wstępnie szacuje, że rezerwa na koszty rozwiązania stosunku pracy wynikające z wyżej umowy wyniesie ok. 130 mln zł, podano także.
„14 grudnia 2023 r. zarząd Orange Polska zakończył negocjacje z partnerami społecznymi w zakresie zapisów nowej umowy społecznej, która będzie obowiązywać w latach 2024-2025. Równolegle z negocjacjami umowy społecznej zakończyły się negocjacje Porozumienia na 2024 rok prowadzone w trybie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników” – czytamy w komunikacie.
Umowa społeczna na lata 2024-2025 określa w szczególności wielkość odejść dobrowolnych na najbliższe 2 lata na poziomie 1100 osób oraz pakiet finansowy dla pracowników odchodzących z Orange Polska w ramach odejść dobrowolnych.
„Przewiduje także możliwość podwyżek wynagrodzeń zasadniczych (7% w roku 2024 i nie mniej niż 6% w roku 2025), wysokość dodatkowego odszkodowania dla pracowników, którzy osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych czterech lat, a także określa miejsce i rolę mobilności wewnętrznej przy wsparciu programu alokacyjnego. Pracownikom, z którymi pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę, stwarza możliwości skorzystania z udziału w programie wsparcia w poszukiwaniu pracy na rynku (outplacement)” – czytamy dalej.
Zapisy umowy społecznej 2024-2025 przewidują m.in. działania na rzecz przyjaznego środowiska pracy oraz utrzymanie pakietu opieki medycznej. Orange Polska zobowiązała się także, że budżet szkoleniowy w latach 2024-2025 pozostanie na dotychczasowym poziomie, co pozwoli na wsparcie pracowników w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zdobywania nowych kompetencji, zgodnie ze strategią .Grow, podano także.
„W ramach wynegocjowanego Porozumienia określono limit odejść pracowników w 2024 roku na poziomie 590, a także zasady odejść dobrowolnych w 2024 r. i wysokości odpraw oraz dodatkowych odszkodowań dla pracowników odchodzących z Orange Polska w 2024 r. Porozumienie określa również zasady i kryteria doboru jakie pracodawca będzie stosował wobec pracowników, którym będzie wypowiadał umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Wartość pakietu przypadająca na odchodzącego pracownika będzie zależała od zakładowego stażu pracy wyliczonego zgodnie z Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Orange Polska S.A.” – napisano też w informacji.
Podpisanie nowej umowy społecznej wpisuje się w realizację przez Spółkę strategii, której celem jest koncentracja na tworzeniu długoterminowej wartości, między innymi poprzez poprawę efektywności operacyjnej, podkreślono.
„Zarząd spółki wstępnie szacuje, że rezerwa na koszty rozwiązania stosunku pracy wynikające z wyżej opisanej umowy wyniesie około 130 mln zł. Finalnie wyliczenie zostanie uwzględnione w wynikach czwartego kwartału 2023 r. poniżej zysku EBITDAaL” – podsumowano.
Orange Polska to dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu, TV oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews