Liczba transakcji fuzji i przejęć przeprowadzonych w Polsce w I kw. br. wyniosła 95, tj. tyle samo, co rok wcześniej, wynika z raportu „M&A Index Poland”, przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. W ujęciu branżowym dominowały sektory Media/IT/Telecom (20%), przemysł (13%) oraz healthcare (12%).
„Największą transakcją akwizycyjną w tym okresie było przejęcie powstałego w wyniku restrukturyzacji Getin Banku przez Bankowy Fundusz Gwaracyjny, VeloBanku. Podmiot ten znalazł nabywcę w postaci amerykańskiego funduszu private equity – Cerberus Capital Management. Wartość transakcji szacuje się na ok. 1,1 mld zł i w dacie publikacji raportu, jest to transakcja o najwyższej ujawnionej wartości zawarta w 2024 roku” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Ponownie po stronie przejmowanych podmiotów dominowały przedsiębiorstwa działające branży TMT. Na drugim miejscu uplasowały się transakcje z branży przemysłowej. Na trzecim miejscu z kolei znalazły się podmioty działające w sektorze ochrony zdrowia i biotechnologii.
Podobnie jak w poprzednich kwartałach zaobserwowano postępującą konsolidację wybranych sektorów polskiego rynku. W tym kwartale doszło do nasilenia przejęć konsolidacyjnych dotyczących sektorów medycznego, a także IT, beauty czy automotive. Coraz bardziej aktywny w tym zakresie jest także sektor materiałów budowlanych, wskazano w materiale.
„W dalszym ciągu podtrzymujemy optymistyczne nastawienie do polskiego rynku M&A w roku 2024. Mimo doświadczeń z ostatnich lat, które udowodniły, że w obecnej rzeczywistości gospodarczej nic nie jest pewne, sygnały płynące z rynku sugerują, że rok 2024 powinien utrzymać poziom aktywności zaobserwowany w roku 2023″ – skomentował head of M&A w Navigator Capital Group Karol Szykowny, cytowany w komunikacie.
„Polski rynek M&A stoi przed wyzwaniami, takimi jak konieczność adaptacji do niepewnych warunków geopolitycznych czy wciąż względnie niski poziom innowacyjności. Jednak prognozowany umiarkowany wzrost PKB w nadchodzących latach i finansowa stabilizacja mogą stworzyć korzystne warunki dla inwestycji. Sektor energetyczny, mimo opóźnień w osiągnięciu neutralności klimatycznej, nadal oferuje możliwości wzrostu, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii, podobnie sektor healthcare, który w naszym kraju wciąż podlega konsolidacji” – wskazał key account manager w Fordata Marcin Rajewicz.
Wśród kupujących największą aktywnością wyróżnili się inwestorzy z sektora TMT odpowiadający za 19 % wszystkich transakcji. Dużą aktywnością w tym kwartale cechowali się także inwestorzy finansowi w postaci funduszy PE/VC, odpowiadający za 15% transakcji. Spośród sprzedających dominowali sprzedawcy prywatni, którzy stanowili 92% wszystkich kupujących, natomiast udział inwestorów finansowych po stronie sprzedających spadł do poziomu 5%, podano też w materiale.
Źródło: ISBnews