Dzięki uprawomocnieniu się wyników postępowania przed organami antymonopolowymi, powołana w styczniu br. przez Polimex Mostostal i Tedom spółka joint venture Polimex Energo rozpoczęła działalność operacyjną, podał Polimex. Jest to podmiot działający w obszarze outsourcingu energetycznego w zakresie produkcji i sprzedaży ciepła, chłodu i energii elektrycznej pochodzących z wysokosprawnej kogeneracji zasilanej gazem ziemnym, LPG, LNG, biogazem lub gazem kopalnianym.
„Polimex Energo zapewniać będzie swoim klientom nie tylko komfort cieplny w oparciu o niskoemisyjne źródła energii, lecz także we współpracy z klientami realizować będzie działania związane z poprawą efektywności energetycznej źródeł oraz instalacji odbiorczych, a także świadczyć będzie usługi okołoenergetyczne. Współpraca z klientem nie wymaga angażowania jego środków finansowych, inwestycja jest w pełni finansowana przez Polimex Energo. Takie podejście, przy świadomości różnej sytuacji gmin i trudnym procesie pozyskiwania wsparcia finansowego pozwoli na przyspieszenie procesu dekarbonizacji” – powiedział prezes Polimeksu Mostostalu Krzysztof Figat, cytowany w komunikacie.
Działalność spółki wpisuje się w strategię działalności obu grup kapitałowych, którym zależy na rozszerzaniu zakresów działalności o segment małej i średniej energetyki oraz usług dla przemysłu. Dzięki oferowanemu modelowi współpracy, klient będzie miał zainstalowaną nową, efektywną jednostkę kogeneracyjną, a w całym okresie współpracy Polimex Energo będzie dostarczać mu ciepło po cenie niższej niż w przypadku produkcji własnej w kotle gazowym. W praktyce oznacza to, że klient, bez konieczności inwestowania ani złotówki, będzie miał zainstalowaną nową jednostkę kogeneracyjną w swojej firmie lub ciepłowni i będzie czerpał trzy główne korzyści: tańsze ciepło niż jest w stanie sam wytworzyć, stabilny dochód z dzierżawy gruntu, na którym zainstalowana jest jednostka, a jego system cieplny może stać się efektywnym systemem grzewczym bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych, podkreślono.
„Polimex Energo angażuje się w aktywne uczestnictwo w zwiększaniu majątku produkcyjnego w lokalnych przedsiębiorstwach energetyki cieplnej i zakładach przemysłowych. Przedsięwzięcie to koncentruje się na zwiększaniu efektywności energetycznej w tych podmiotach, przy jednoczesnym łagodzeniu obciążeń finansowych poprzez ukierunkowane strategie optymalizacji kosztów” – dodał dyrektor generalny i wiceprezes Tedom Ladislav Zeman.
Grupa Tedom od 1991 roku i dostarcza kompleksowe rozwiązania dla rozproszonej energetyki, w tym dla rynku ciepłowniczego oraz przemysłu w oparciu o czyste i elastyczne źródła energii w różnych wersjach zabudowy tj. kontenerowych, otwartych, dźwiękochłonnych. W ciągu 33 lat działalności Grupa Tedom dostarczyła ponad 9 000 jednostek kogeneracyjnych o łącznej mocy ponad 3 600 MW do ponad 40 krajów. W Polsce zainstalowane zostało ponad 200 jednostek kogeneracyjnych o łącznej mocy elektrycznej niemal 180 MW.
Polimex Mostostal świadczy usługi w zakresie budownictwa, na zasadach generalnego wykonawstwa, dla wielu branż przemysłu, w tym energetyki, chemii, przemysłu rafineryjno-petrochemicznego czy ochrony środowiska, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Spółka jest notowana na GPW; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews