Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwając termin obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 na 1 lutego 2026 r. Za nowelą głosowało 238 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja nie wprowadza harmonogramu wdrażania KSeF (przez dużych i małych podatników), jednak w trakcie dyskusji wiceminister finansów Jarosław Neneman zapowiadał, że jesienią MF przedstawi projekt dot. szczegółów technicznych całego procesu.
W związku z odroczeniem daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF konieczne jest również odpowiednie przesunięcie terminów, zawartych w ustawie, dodatkowych odroczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF, tj. wskazanie:
– okresu, w którym podatnicy będą mogli w sposób dotychczasowy, w okresie przejściowym po wprowadzeniu obowiązku KSeF, wystawiać faktury z kasy rejestrującej;
– odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF;
– odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF.
Dodatkowe odroczenia wprowadzono dokonując przesunięcia terminów i utrzymując półroczny okres stosowania rozwiązań przejściowych.
Jak podano w OSR do projektu, wprowadzenie obowiązku e-fakturowania może skutkować dodatkowymi dochodami budżetu państwa z tytułu podatku VAT w kwocie 1,8 mld zł w pierwszym całym roku obowiązywania nowego rozwiązania. W latach kolejnych z uwagi na utrzymywanie się efektu uszczelnienia systemu podatkowego dochody wynikające z tego rozwiązania będą stopniowo maleć.
Źródło: ISBnews