Onde zawarło umowę nabycia 100% udziałów w spółce celowej będącej właścicielem projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy przyłączeniowej 63 MW, zlokalizowanej w województwie zachodniopomorskim, podała spółka. Komercjalizacja projektu elektrowni PV planowana jest na połowę 2027 r.
„Projekt fotowoltaiczny o mocy przyłączeniowej 63 MW znajduje się na zaawansowanym etapie rozwoju oraz posiada wydane warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Cena nabywanych udziałów została ustalona na zasadach rynkowych. Emitent zamierza w pierwszej kolejności dokończyć dewelopment projektu elektrowni fotowoltaicznej do osiągnięcia etapu RTB (ang. ready to build), a następnie wybudować wskazaną elektrownię fotowoltaiczną w formule EPC. Komercjalizacja projektu elektrowni fotowoltaicznej planowana jest na połowę 2027 roku” – czytamy w komunikacie.
Po tej transakcji portfel projektów własnych Onde zwiększył się do ok. 850 MW, z czego niemal połowa ma już wydane warunki przyłączeniowe, a 230 MW pozwolenie na budowę, podała spółka.
„Jak już zapowiadaliśmy, chcemy mocno postawić na rozwój Onde w dewelopmencie i budowie instalacji OZE z własnego portfolio. Jesteśmy do tego przygotowani organizacyjnie i finansowo. Mamy sprawny zespół deweloperski oraz własną spółkę projektową IDE Projekt. Dysponujemy też gotówką i finansowaniem zewnętrznym oraz pulą projektów gotowych do budowy. Na część z nich chcemy poszukać inwestora jeszcze na etapie realizacji, tak aby gotówka do nas szybciej wróciła, umożliwiając start kolejnego projektu” – powiedział prezes Paweł Średniawa, cytowany w komunikacie.
Od początku 2024 roku Onde sprzedała cztery projekty o łącznej mocy ok. 60 MW, jednocześnie pozyskując kontrakty na dokończenie ich dewelopmentu i budowę oraz świadczenie usług O&M. Spółka rozpoczęła też budowę największego jak na razie projektu z własnego portfela, 32-megawatowego Parku PV „Lewałd Wielki”. Zakończenie realizacji planowane jest na koniec kwietnia 2025 r., podano w materiale.
Onde podtrzymało też zapowiedzi powiększenia skali działalności deweloperskiej, aby w ciągu najbliższych 2-3 lat portfolio projektów własnych OZE oscylowało wokół 1,6-1,8 GW.
„Liczymy na to, że do końca tego roku uda nam się z sukcesem zakończyć prowadzone obecnie negocjacje i wykonać duży krok w realizacji strategii Develop, Build & Sell. Nasz portfel zwiększamy jednak nie tylko dzięki zakupom, ale również organicznie, poprzez rozwój developmetu własnego” – wskazał wiceprezes Marek Marzec.
„Dzięki optymalizacjom projektowym i deweloperskim możemy m.in. zwiększyć wielkość instalacji i zyskać tym samym potencjał wytwórczy danej farmy. W ten sposób moc zainstalowaną np. Parku Lewałd Wielki zwiększyliśmy o niemal 30%. Wzrost mocy i wartości projektów możemy również uzyskać dzięki cable poolingowi, który też czasowo rozwiązuje problem ograniczonego dostępu do sieci elektroenergetycznej” – dodał wiceprezes.
Onde jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews