Grupa Azoty spodziewa się pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych inwestycji Polimery Police w końcówce 2024 roku, poinformował wiceprezes Grupy Azoty i prezes Zakładów Chemicznych Police Andrzej Dawidowski.
„Pełnego wykorzystania mocy Polimerów Police spodziewamy się w końcówce roku, natomiast test integralności instalacji, po którym inwestycja przejdzie na bardziej komercyjną działalność, powinien się zakończyć w czerwcu” – powiedział Dawidowski podczas telekonferencji.
W I kwartale instalacja w ramach ruchu testowego wyprodukowała 60,4 tys. ton propylenu i 54,3 tys. ton polipropylenu.
„Trendy rynkowe zmierzają w kierunku pozytywnym, więc liczymy na to, że także wyniki finansowe [Grupy Azoty Polyolefins] będą się poprawiać” – dodał Dawidowski.
Wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski dodał, że spółka rozważa wzmocnienie kapitałowe Polimerów Police.
„Różne warianty wchodzą w grę” – zapewnił.
W kwietniu br. spółka informowała, że rozmawia z kilkoma partnerami ws. objęcia udziałów Polimerów Police.
Z kolei w Puławach grupa spodziewa się odbioru bloku energetycznego zasilanego węglem w październiku br., co oznaczałoby prawie dwa lata opóźnienia względem pierwotnego harmonogramu.
„Nie wykluczamy wystąpienia z roszczeniami wobec wykonawcy” – powiedział wiceprezes Grupy Azoty i prezes Zakładów Azotowych Puławy Hubert Kamola.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews