Captor Therapeutics osiągnął w I kw. br. znaczący postęp w zakresie projektowym w ramach CT-01 i spodziewa się złożenia wniosku CTA (Clinical Trial Application) w III kwartale 2024 r., podała spółka.
Projekt CT-01 dotyczy odkrycia i opracowania kandydata na lek w leczeniu raka wątrobowokomórkowego w celu eliminacji nowotworowych komórek macierzystych poprzez indukowaną degradację onkogennego czynnika transkrypcyjnego.
Na początku maja spółka podała, że otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pismo o uznaniu protestu ws. fazowania projektu CT-01. Program rozwoju leku został wybrany do dofinansowania w zakresie drugiej fazy tego projektu i został umieszczony na liście rankingowej konkursu FENG.01.01-IP.01-004/23 Ścieżka SMART – Projekty fazowane. W ramach uznanego protestu spółka otrzyma finansowanie w kwocie do 677 mln zł.
„W I kwartale 2024 r. projekt CT-01 osiągnął istotne postępy. Prace nad rozwojem postaci leku były intensywnie kontynuowane, a techniczne serie kapsułek są obecnie poddawane badaniom stabilności. Wyniki tych badań są kluczowe do przygotowania charakterystyki produktu leczniczego oraz przyszłej produkcji w standardzie GMP. Proces ten obejmuje tworzenie wzorcowych raportów serii, które precyzyjnie dokumentują procedury produkcyjne, zapewniając ich powtarzalność. Równolegle prowadzone są walidacje metod analitycznych do kontroli jakości produktu końcowego oraz rozwój metod badawczych niezbędnych do analiz farmakokinetycznych i farmakodynamicznych próbek od pacjentów. Kolejnym krokiem w projekcie CT-01 jest złożenie wniosku CTA (Clinical Trial Application), planowane na III kwartał 2024 r.” – czytamy w komunikacie.
Spółka, we współpracy z ICON, przygotowuje dokumentację do uzyskania pozwolenia Europejskiej Agencji Leków na przeprowadzenie badania klinicznego, poinformował prezes Tom Shepherd.
„Protokół kliniczny jest gotowy, a Broszura Badacza jest na etapie końcowego formatowania. Intensywne działania doprowadziły do wyboru specjalistycznych ośrodków klinicznych w Niemczech, Hiszpanii i Francji, które będą prowadzić badania kliniczne we wczesnych fazach, skoncentrowane na nowotworach wątroby. Wybór tych lokalizacji oparty był na dostępności odpowiedniej liczby pacjentów i ugruntowanym systemie leczenia. Po pozytywnej ocenie i akceptacji projekt badania klinicznego zyskał uznanie wśród klinik specjalizujących się w leczeniu raka wątrobowokomórkowego dzięki innowacyjności proponowanego podejścia terapeutycznego” – powiedział Shepherd, cytowany w komunikacie.
Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, specjalizująca się w opracowywaniu leków opartych na technologii Targeted Protein Degradation (TPD) do leczenia chorób o wysokich niezaspokojonych potrzebach medycznych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews