Nabór 64 gmin, które chcą wziąć udział w pilotażu projektu „Kluby Rozwoju Cyfrowego”, mającego na celu podniesienie kompetencji cyfrowych Polaków, potrwa do 5 lipca, poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Każda gmina otrzyma ok. 0,5 mln zł dofinansowania (łącznie: 31 mln zł); projekt w wydaniu ogólnopolskim ma ruszyć w 2026 r.
„Projekt 'Kluby Rozwoju Cyfrowego’ to działania, które są skierowane na gminy, na ośrodki edukacyjne, centra edukacyjne, biblioteki – na miejsca, w których te właśnie Kluby Rozwoju Cyfrowego mogą powstawać z jasnym określonym celem: oferować zwiększenie kompetencji cyfrowych z naciskiem na korzystanie z nowych technologii i z usług cyfrowych. Całość tego procesu ma nam dać pierwszą część projektu, która jest zaprojektowana na najbliższe kilkanaście miesięcy – program pilotażowy dla 64 gmin” – powiedział Gawkowski podczas konferencji prasowej.
Dodał, że nabór do pilotażu wciąż trwa – zakończy się 5 lipca. Sam pilotaż potrwa 12 miesięcy.
„Ze swojej strony chciałbym podkreślić rolę funduszy europejskich w tym projekcie. Łączna alokacja 1 045 mln zł na ten program, dzięki któremu nie tylko gminy jako samorządy, ale przede wszystkim nasi obywatele mogą sprawić, tak naprawdę, że nasza codzienność stanie się również e-rzeczywistością, czyli wszystkie te usługi, jak e-zdrowie czy e-administracja będą mogły być realizowane i będą codziennością, z której będą mogli skorzystać nasi obywatele” – wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
Przypomniał, że w Polsce ok. 44% osób w wieku 16-74 lata posiada co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe; średnio w Unii Europejskiej jest to 56% osób, a do 2030 roku powinniśmy osiągnąć cel, jakim jest 80%.
Zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Agnieszka Krauzowicz poinformowała, że do pilotażu wybrane zostaną łącznie 64 gminy ze wszystkich województw. Będą to gminy wiejskie, gminy wiejsko-miejskie, miasto na prawach powiatu oraz gmina miejska.
„Cztery rodzaje gmin i doświadczenia ich w prowadzeniu Klubów Rozwoju Cyfrowego w fazie pilotażu pozwoli nam na dokonanie po około 12 miesiącach ewaluacji tych działań i wyciągnięcie wniosków: co nam się sprawdziło do tej pory, gdzie musimy wprowadzić korekty, tak ażeby Kluby Rozwoju Cyfrowego, które będą funkcjonowały od 2026 roku – mamy taką nadzieję – mogły we właściwy sposób podnosić kompetencje cyfrowe ogółu społeczeństwa” – powiedziała Krauzowicz.
Kluby Rozwoju Cyfrowego mają być zlokalizowane w gminnych instytucjach kultury i edukacji (np. w bibliotekach, ośrodkach kultury). Ich oferta będzie obejmować zajęcia z zakresu bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz usługi cyfrowe przydatne w codziennym życiu, takie jak e-zdrowie i e-administracja, podano w prezentacji podczas konferencji.
Źródło: ISBnews