Po podpisaniu polsko-chińskich porozumień regulujących zasady dostępu do chińskiego rynku dla polskich produktów rolnych rozpoczął się proces rejestracji zakładów drobiowych zainteresowanych eksportem do ChRL oraz realizacja procedur koniecznych do rozpoczęcia eksportu dzikich produktów wodnych oraz fasoli na rynek chiński, poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Wczoraj podpisano w Pekinie, w obecności głów państw, dokumenty regulujące współpracę pomiędzy Polską i Chinami w zakresie dostępu polskiej żywności do rynku chińskiego. Chodzi m.in. memorandum o porozumieniu w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), jak również protokoły dotyczące warunków eksportu do ChRL dzikich produktów wodnych oraz fasoli.
Delegacji towarzyszącej prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w rozmowach plenarnych z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w Pekinie towarzyszył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak.
„Na podstawie podpisanych dokumentów:
– zniesiony został zakaz eksportu mięsa drobiowego z Polski do Chin nałożony w styczniu 2020 r. z powodu wystąpienia ognisk HPAI (obwieszczenie Generalnej Administracji Celnej ChRL nr 71/2024); rozpoczął się proces rejestracji zakładów drobiowych zainteresowanych eksportem do ChRL;
– do końca 2024 r. wypracowany zostanie finalny dokument w sprawie uznania przez władze chińskie regionalizacji w zakresie grypy ptaków (regionalizacja zagwarantuje nieprzerwany przebieg eksportu mięsa drobiowego z regionów wolnych od tej choroby);
– zrealizowane zostaną niezbędne procedury techniczne konieczne do rozpoczęcia możliwości wysyłek dzikich produktów wodnych oraz fasoli na rynek chiński” – czytamy w komunikacie.
Chiny to jeden z najważniejszych polskich parterów w handlu rolno-spożywczym wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro, natomiast w I kw. 2024 r. – 35 mln euro. Do Chin trafiają takie polskie produkty jak: produkty mleczne (serwatka, mleko i śmietana), mrożone owoce, czekolada i wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, puch i pierze.
W ramach działań promocyjnych na rynku chińskim w 2024 r. MRiRW zorganizowało w maju 2024 r. polskie stoisko na targach Sial China w Szanghaju. Planuje również obecność na targach FOOD EXPO PRO w Hongkongu w sierpniu br.
Źródło: ISBnews