Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) i e-mobilności z okresu 8-12 lipca.
RYNEK OZE
Terminal wiatrowy: Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, 194 mln euro (900,45 mln zł) dotacji dla spółki Istrana na budowę terminalu wiatrowego na morzu w porcie morskim w Gdańsku, podała Komisja. Całkowity koszt inwestycji wynosi 253 mln euro (1178 mln zł). Nowy terminal będzie służył jako terminal instalacyjny do budowy morskich farm wiatrowych.
ESG: Rynek produktów zorientowanych na ESG rósł w ciągu ostatnich sześciu lat w tempie 27% rocznie. W miarę realizacji celów zielonej gospodarki rośnie jednak liczba przypadków tzw. greenwashingu, czyli nieuczciwych praktyk stosowanych przez firmy w celu przedstawienia się jako realizujące zasady zrównoważonego rozwoju poprzez wywołanie fałszywego wrażenia lub dostarczanie wprowadzających w błąd informacji na temat produktu/usługi, wynika z raportu KPMG. Dlatego zarządzanie ryzykiem związanym z deklaracjami wpływu na środowisko powinno stać się jednym z priorytetowych zadań dla wyższej kadry menedżerskiej z obszaru zrównoważonego rozwoju, podkreślono.
Czyste Powietrze: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podejmuje starania, aby pozyskać środki, które zapewnią niezakłóconą kontynuację programu „Czyste Powietrze” co najmniej do 2029 r., poinformował wiceminister w tym resorcie Krzysztof Bolesta.
Strategia dla ciepłownictwa: Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że „Strategia dla ciepłownictwa do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku” będzie gotowa do końca 2024 r., poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
Inwestycje w ciepłownictwie: Uruchomienie naboru na projekty inwestycyjne w źródła ciepła w systemach ciepłowniczych planowane jest najwcześniej w III kwartale, poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Budżet programu sięga równowartości 299,93 mln euro, a dofinansowanie w formie dotacji ma objąć 50% kosztów.
Dekarbonizacja: Qemetica, Pracodawcy RP oraz Instrat zaprezentowali pierwszy odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki (IDPG), który stanowi nowy barometr zielonej transformacji. Pierwszy odczyt wskaźnika wskazał wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to odczyt neutralny, powyżej 50 – pozytywny, a poniżej 50 – negatywny. Wskaźnik będzie prezentowany cyklicznie co pół roku.
Atom: Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) rozpoczyna projekt badawczy na zlecenie Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), w którym sprawdzi zainteresowanie polskich firm udziałem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), podały PEJ.
Wsparcie w energetyce: Trwają prace mające na celu uruchomienie wsparcia na rzecz krajowego systemu energetycznego, w tym określenie warunków i zasad jego udzielania, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Instrumentem zarządzać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), a do III kw. 2025 r. planowane jest podpisane wszystkich umów z beneficjentami.
Moc PV: Łączna moc zainstalowana fotowoltaiki przekroczyła 11,1 GW na koniec kwietnia br., podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Projekty zeroemisyjne: Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) finalizuje prace nad przepisami dotyczącymi zasad udzielania pomocy publicznej na realizację strategicznych projektów inwestycyjnych o zerowej emisji netto, poinformował wiceminister w tym resorcie Jacek Tomczak.
Moc OZE: Moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wyniosła 10 331 MW według stanu na 1 lipca br., a fotowoltaiki – 18 938 MW według stanu na 1 czerwca br., wynika z danych przekazanych do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Farmy wiatrowe: Rząd planuje przyjęcie w III kw. projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, zakładający m.in. liberalizację zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie poprzez zniesienie generalnej zasady 10H, podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Farmy wiatrowe: Sama zmiana odległości minimalnej w planowanej przez rząd nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru na poziomie ok. 41,4 GW do 2040 r. wynika z najnowszych szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Zmiany klimatu: Polacy są świadomi konsekwencji zmiany klimatu, ale potrzebują więcej wiedzy na temat rozwiązań w tej dziedzinie, wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wśród 35 krajów. Respondenci z Polski uzyskali ogólny wynik 5,87/10, czołowe miejsce w tabeli wyników zajęła Finlandia (7,22/10), a za nią uplasowały się Luksemburg (7,19/10) i Szwecja (6,96/10).
Ekologia i opakowania: Polacy wykazują rosnącą świadomość ekologiczną i wyraźnie popierają bardziej zrównoważone praktyki w produkcji opakowań, wskazują wyniki badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex. Z raportu wynika, że 65% badanych konsumentów uważa, iż tekturowe opakowania mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko w porównaniu do tworzyw sztucznych. Zdecydowana większość respondentów opowiada się za zwiększeniem wykorzystania tektury w opakowaniach produktów, a 70% z nich uważa, że producenci opakowań z tektury powinni korzystać z surowców pochodzących z recyklingu. Jednocześnie konsumenci zwracają uwagę na problem – zbyt duże opakowania produktów. 35% badanych często lub bardzo często dostrzega produkty w opakowaniach tekturowych dużo większych niż właściwy rozmiar produktu.
E-MOBILNOŚĆ: POJAZDY
E-auta: Liczba rejestracji nowych samochodów elektrycznych bateryjnych i wodorowych (BEV + FCEV) wzrosła o 15,4% r/r i wyniosła 2 116 szt. w czerwcu 2024 r., podał Związek Dealerów Samochodów (ZDS) w oparciu o dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) pochodzące z CEPiK.
E-rowery: Zakup roweru elektrycznego rozważa 23% badanych Polaków, z czego 5% jest na to zdecydowanych, wynika z badania InsightOut Lab. Ponad dwa razy więcej (52%) badanych rozważyłoby taki zakup, gdyby w grę wchodziły dopłaty do zakupu e-roweru.
E-rowery: Projekt programu dopłat do rowerów elektrycznych z planowanym budżetem 300 mln zł został skierowany do konsultacji społecznych, poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Konsultacje potrwają do 18 lipca br.
E-MOBILNOŚĆ: INFRASTRUKTURA
Punkty ładowania e-aut: Liczba ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w województwie śląskim może do 2035 roku wzrosnąć prawie dwudziestokrotnie – do niemal 15 tys., w porównaniu do 748 na koniec 2023 r., wynika z raportu „Elektromobilność na Śląsku. Stan obecny i perspektywy rozwoju” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszanie Nowej Mobilności (PSNM) oraz Enefit w Polsce. Z kolei liczba samochodów w pełni elektrycznych (BEV) na Śląsku może wzrosnąć w tym czasie do blisko 200 tys. sztuk, wobec 5 417 sztuk na koniec 2023 r.
ROZWÓJ BIZNESU
Polenergia: Zarząd podjął uchwałę dotyczącą ustanowienia programu emisji obligacji (w formule zielonych obligacji) o łącznej maksymalnej wartości nominalnej obligacji do kwoty 1 000 mln zł, podała spółka. Intencją spółki jest przeprowadzenie pierwszej emisji obligacji w ramach programu do końca br.
Tauron: Tauron Zielona Energia – spółka z Grupy Tauron – planuje uruchomienie elektrowni wiatrowej Warblewo o mocy 30 MW, a także dwóch kolejnych elektrowni wiatrowych do końca tego roku, wynika z komunikatu Taurona.
Energa: Energa Green Development – spółka zależna Energi z Grupy Orlen – rozpoczęła budowę pięciu farm fotowoltaicznych: PV Barczewo, PV Działdowo, PV Płońsk 1, PV Płońsk 2 i PV Wąbrzeźno o łącznej mocy ponad 42 MW, podała Energa.
R.Power: Grupa została dokapitalizowana kwotą 25 mln euro przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza (3SIIF), w ramach kolejnej rundy finansowania, podała spółka.
ML System: Podpisał z Grenzebach Envelon GmbH porozumienie term sheet określające warunki ewentualnego nabycia wybranych aktywów należących do Envelon, których wartość została ustalona na 2 mln euro (netto), podał ML System.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
R.Power: Oddał do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 10 MWp zlokalizowaną w miejscowości Dramino w województwie zachodniopomorskim, podała spółka. Farma powierzchni ponad 13 ha składa się z ponad 18 tys. modułów PV o mocy 550 Wp. Łączna ilość wyprodukowanej energii będzie sięgała 11,2 GWh rocznie.
Orlen: Orlen Wind 3 – spółka wchodząca w skład Grupy Orlen – podpisała umowę przejęcia elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10 MW zlokalizowanej nieopodal Wałcza w województwie zachodniopomorskim, od funduszu Forum IV FIZ i firmy Prime PV Assets, podał Orlen. Koncern posiada ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.
Quanta Energy: Zakończyła budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 13,2 MW, jednej z największych farm PV on- site w Europie, na terenie fabryki Volkswagena we Wrześni, podała spółka. Energia produkowana przez 22 800 modułów PV w całości będzie przeznaczona na autokonsumpcję.
PKO BP: Bank zaoferował wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym kredyt Nasz Remont z Grantem OZE, który można przeznaczyć na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii np. pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych czy magazynu energii, podał bank. Grant OZE, oferowany w ramach Programu TERMO Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), wynosi 50% wartości kosztów netto realizowanego przedsięwzięcia.
BOŚ: Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), jako jeden z pierwszych banków, zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę portfelowej linii gwarancyjnej w ramach Programu InvestEU. Dzięki temu od września br. klienci BOŚ z segmentu mikro-, małych i średnich firm będą mogli skorzystać z nowej gwarancji InvestMax. Ułatwi ona przedsiębiorcom dostęp do kredytów obrotowych i inwestycyjnych. „BOŚ umożliwia swoim klientom skorzystanie z większości gwarancji oferowanych przez BGK, w tym ze wszystkich gwarancji, które są kierowane do firm z sektora MŚP. Nasi klienci mogą korzystać z gwarancji de minimis, BizesmaxPlus i Ekomax, a wkrótce także z gwarancji InvestMax. Jest to atrakcyjna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy często z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń napotykają trudności w uzyskaniu finansowania nowych inwestycji i rozwoju swojego biznesu” – wskazał Bartosz Kublik, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu BOŚ.
Santander BP: Bank udostępnił kalkulator emisyjności dla klientów firmowych. Bezpłatny kalkulator dla firm (niezależnie od skali działalności) pozwala oszacować i wygenerować raport emisji CO 2 . Dodatkowo umożliwia też użytkownikowi zidentyfikowanie sposobu na zredukowanie śladu węglowego przedsiębiorstwa. Zgodnie z dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) w pierwszej kolejności duże spółki, a w kolejnych latach również MŚP będą zobowiązane do raportowania kwestii dot. zrównoważonego rozwoju, w tym swojego wpływu na klimat i poziomu emisji CO 2. Jednocześnie presja w łańcuchu dostaw ze strony największych firm, które wymagają od swoich dostawców mierzenia emisyjności, sprawia, że w praktyce również podmioty, które formalnie nie mają takiego obowiązku, będą potrzebowały mierzyć swój ślad węglowy.
Źródło: ISBnews