Grupa Tauron wystąpiła o rozważenie działań zmierzających do wdrożenia alternatywnych, uzupełniających w stosunku do Rynku Mocy systemów wsparcia dla wybranych jednostek wytwórczych po roku 2025, poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).
„Grupa Tauron wystąpiła o rozważenie działań zmierzających do wdrożenia alternatywnych, uzupełniających w stosunku do Rynku Mocy systemów wsparcia dla wybranych jednostek wytwórczych, np. utworzenia rezerwy strategicznej” – napisał wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki w odpowiedzi na interpelację.
W celu umożliwienia działalności jednostek wytwórczych w ramach Rynku Mocy lub w ramach rezerwy strategicznej, spółka Tauron Wytwarzanie będzie musiała podjąć również pilne decyzje i działania w zakresie niezbędnych prac remontowych, podał także.
Podkreślił, że celem podstawowym jest utrzymanie pracy jednostek w latach 2026-2028, do czego potrzebny jest system wsparcia, szczególnie że – jak zaznaczył – z perspektywy bezpieczeństwa Krajowego Sytemu Elektroenergetycznego, mogą one stanowić ważny element stabilizacji.
Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r.
Źródło: ISBnews