Plany transformacji Poczty Polskiej, przygotowywane przez nowy zarząd wspólnie z ministrem aktywów państwowych (MAP) nie zakładają likwidacji placówek pocztowych, ani zwolnień listonoszy czy pracowników mających bezpośredni kontakt z klientami, poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Nie wykluczył możliwości przeniesienia Orlen Paczki do Poczty Polskiej.
Plan transformacji ma być przedmiotem obrad zarządu i rady nadzorczej Poczty Polskiej w przyszłym lub następnym tygodniu.
„Trwa przygotowywanie planu transformacji tej najstarszej polskiej firmy, przedsiębiorstwa obecnie działającego jako spółka akcyjna. […] Plany, które są obecnie przygotowywane razem z ministrem aktywów państwowych przez nowy zarząd Poczty Polskiej nie przewidują likwidacji placówek pocztowych” – powiedział Bartmiński, odpowiadając na pytania posłów.
Wskazał, że możliwa jest zmiana rangi poszczególnych punktów i placówek pocztowych.
„Nie zawsze to będą urzędy pocztowe, będą być może filie urzędów pocztowych. Natomiast co do samej lokalizacji tych placówek pocztowych nie przewidujemy ich likwidacji. Co więcej, planujemy wykorzystanie tych wszystkich lokalizacji, ponieważ one od strony rynkowej dają Poczcie Polskiej mocny motor napędowy” – dodał.
Podkreślił, że na obecnym etapie zarząd Poczty nie zakłada „jakichś znaczących redukcji […] grupy listonoszy i grupy pracowników posiadających kontakt z klientami”.
„To są grupy, które chcielibyśmy objąć szczególnego rodzaju ochronną; nie w rozumieniu prawa pracy, ale z punktu widzenia biznesowego. Zarząd poczty planuje te grupy wykorzystać do prowadzenia działań biznesowych, stricte takich, które będą przynosić poczcie nowe dochody” – zaznaczył.
Wiceminister zwrócił uwagę, że rozwój rynku pocztowego dotyczy głównie produktów komercyjnych, zwłaszcza linii biznesowej Kurier Express Paczka.
„To są produkty, to jest linia biznesowa, która ma bardzo dużą dynamikę wzrostową na poziomie kilkunastu procent rocznie, przy czym Poczta Polska, niestety, nie wykorzystała tego w odpowiedni sposób” – podkreślił.
Odnosząc się do pytania o przeniesienie Orlen Paczki do Poczty Polskiej, powiedział: „Jeśli chodzi o kwestie związane z Orlen Paczką, przeniesienie do Poczty Polskiej – minister aktywów państwowych nie wyklucza żadnych ruchów, które mogą pomóc Poczcie Polskiej wyjść z tej zapaści, do której została doprowadzona”.
Potwierdził gotowość Poczty Polskiej do prowadzenia e-doręczeń.
Poinformował, że w 2024 r. Poczta Polska założyła prawie 5 tys. adresów do e-doręczeń. Łącznie dla podmiotów niepublicznych jest prawie 90 tys. takich adresów, natomiast dla podmiotów publicznych prawie 5 tys.
Podkreślił, że plan transformacji zakłada także „uporządkowanie pod kątem wizerunkowym i produktowym”.
Plan ten ma być przedmiotem obrad zarządu i rady nadzorczej Poczty Polskiej w przyszłym lub następnym tygodniu.
„Kończymy w tej chwili z zarządem plan transformacji. On będzie w przyszłym albo w następnym tygodniu przedmiotem obrad i zarządu Poczty Polskiej i rady nadzorczej. Chcielibyśmy, żeby to od strony formalnej było zatwierdzone i żeby można było ten plan wprowadzić. Wtedy pewnie już zarząd Poczty Polskiej będzie mógł przedstawić szczegóły dotyczące zarówno linii produktowych, jak i kwestii pracowniczych” – podkreślił wiceminister.
W 2023 roku Poczta Polska miała 7 620 placówek pocztowych, z tego około 4 tys. było placówkami własnymi, pozostałe były placówkami agencyjnymi.
Źródło: ISBnews