Podczas niedawnej rozmowy w studiu Telewizji Biznesowej poprosiliśmy Sławomira Chabrosa – Prezesa Zarządu BizTech Konsulting S.A., czyli spółki informatycznej z rynku giełdowego NewConnect o udzielenie odpowiedzi na pytania inwestorskie w formie inwestorskiego Q&A. Kluczowe wypowiedzi Prezesa, w podziale na istotne bloki tematyczne, zebraliśmy poniżej.
– Czy Zarząd widzi sens ekonomiczny potencjalnych zmian we własnym składzie osobowym, np. poprzez rozszerzenie Zarządu o nowego członka? Jeżeli tak, to osoba o jakich kompetencjach byłaby przydatna z perspektywy spółki?
„Nasze kompetencje rozwijamy w odniesieniu do potrzeb klientów. Aby wprowadzić nowe rozwiązanie należy dostosować je do oczekiwań odbiorców, którzy za taką usługę lub produkt finalnie płacą. Jeżeli natomiast u klientów nie zauważamy konkretnych potrzeb wówczas nie wychodzimy z nową ofertą.
W kwestii nowego, potencjalnego członka Zarządu to kluczowe byłoby szczegółowe określenie obszaru jego działań. W takiej sytuacji musielibyśmy rozszerzyć działalność naszej firmy, a to zawsze jest złożony proces w sytuacji, gdy rynek jest rozwinięty. Nie jest to więc proste, dużo łatwiej jest na przykład znaleźć operacyjne zastosowanie sztucznej inteligencji, co jest też przedmiotem naszej pracy i zainteresowania biznesowego” – odpowiada na pierwsze pytanie inwestorskie Sławomir Chabros, Prezes Zarządu BizTech Konsulting S.A.
– Czy spółka jest otwarta na nowych, znaczących inwestorów w swoim akcjonariacie i potencjalnie „świeże spojrzenie” na aktualny model biznesowy i dalszy rozwój? Czy pojawienie się takiego inwestora w strukturze spółki byłoby przydatne?
„Oczywiście jesteśmy jak najbardziej otwarci na współpracę z każdym potencjalnym inwestorem, który będzie miał konkretny pomysł i potrafił go zrealizować. To przełoży się na rozwój BizTech Konsulting, jak również na korzyść naszych akcjonariuszy. Rozbudowa firmy lub integracja z innymi podmiotami jest kwestią do rozwiązania, jeżeli tylko przyniesie pozytywne skutki. Ważne jest, aby koncepcje biznesowe byłyby możliwe do zrealizowania i prowadziły do osiągnięcia założonych celów” – kontynuuje Prezes w odniesieniu do kolejnej kwestii.
– Czy spółka rozważa opcję ewentualnych fuzji lub akwizycji rynkowych? Czy Zarząd bierze taką ewentualność pod uwagę?
„Konsolidacje rynkowe na pewno pozwalają zgromadzić większą bazę klientów, co jest bez wątpienia wartościowe i daje możliwość efektywnego powielania know-how, które już wypracowaliśmy, szczególnie w obszarze outsourcingu. Pamiętajmy, że czasem połączenia wewnętrzne, np. zespołów projektowych w obrębie jednej struktury, umożliwiają także wzrost wydajności w danych obszarach kompetencyjnych – myślę, że umiemy to robić i osiągamy przy tym odpowiednią jakość” – wskazuje CEO BizTech Konsulting.
– Czy spółka będzie się ubiegać o dotacje (np. środki z KPO) lub planuje pozyskać zewnętrze finansowanie (np. emisja akcji) – jakie cele biznesowe można byłoby w ten sposób sfinansować?
„Jeżeli chodzi o KPO to musimy w pierwszej kolejności zrobić dokładną analizę czy występowanie o tego typu środki jest zasadne i opłacalne biznesowo. Analogicznie jest z potencjalną emisją akcji – tutaj również kluczowy jest pomysł i cel, który możliwy jest do udokumentowania i daje szanse na sukces. W chwili obecnej nie planujemy emisji akcji” – dodaje Prezes spółki IT z rynku NewConnect.
– Czy spółka rozważa w przyszłości wypłatę dywidendy?
„W obszarze finansowym koncentrujemy się przede wszystkim na usprawnieniu rozliczeń, np. wobec dostawców, którzy generują duże zobowiązania z terminem płatności nawet do 60 dni, a pamiętajmy także o osobach, które realizują usługi u nas w firmie – one powinny otrzymywać swoją należność możliwie szybko. W momencie, gdy rosną nam obroty to wzrasta także zapotrzebowanie na gotówkę, przez co musimy podejmować działania optymalizacyjne. Na pewno zapowiadane obniżki stóp procentowych, czyli oprocentowania kredytu, przełożą się na ograniczenie kosztów finansowych, a to zawsze wymierna wartość” – zwraca uwagę Sławomir Chabros.
– Jaka jest geneza aktualnych zobowiązań spółki wobec ZUS, przewidywana perspektywa czasowa zakończenia tego tematu oraz czy zawiązane już na ten cel rezerwy pozwolą pokryć wartość całkowitego roszczenia?
„ZUS stwierdził nieprawidłowości przy zatrudnianiu ludzi, którzy u nas pracowali na etacie, a jednocześnie świadczyli inne usługi na rzecz mniejszych firm, które również z nami współpracowały. Orzeczono więc, że powinniśmy zapłacić pełny ZUS także od wynagrodzeń w tych innych firmach. Dotyczyło to około trzydziestu osób, a to przełożyło się na analogiczną ilość spraw sądowych. Część spraw została już rozwiązana i spłacona na drodze porozumienia z ZUS, natomiast pozostałe wciąż się toczą i potrwają jeszcze przynajmniej rok. Należy jednak podkreślić, że już kilka lat temu stworzyliśmy rezerwę finansową w kwocie około 450 tys. zł, która zabezpieczała możliwe roszczenia ZUS wobec naszej firmy, o czym oczywiście informowaliśmy rynek i naszych akcjonariuszy. W chwili obecnej kolejne spłaty na rzecz ZUS pomniejszają, utworzoną wcześniej, rezerwę, a to zmniejsza zobowiązania i powoli zbliża nas do ostatecznego rozliczenia tej sprawy” – informuje Prezes BizTech Konsulting.
– W jakim celu spółka wynajmuje mieszkanie w Warszawie?
„To mała istotna informacja, natomiast wynika to z faktu, że świadczymy różnego rodzaju usługi dla naszych klientów. Jakiś czas temu podpisaliśmy kontrakt z obywatelem amerykańskim, który przyjechał i realizuje w naszym imieniu projekty na rzecz jednego z naszych klientów z branży spożywczej. W kontrakcie, który z nim zawarliśmy, oprócz wynagrodzenia, jest również zapis dotyczący mieszkania służbowego w Warszawie. Dopóki ten kontrakt będzie realizowany, a jest bezterminowy, to będziemy wywiązywać się ze swojego zobowiązania. Oczywiście pod kątem ekonomicznym wszystko jest odpowiednio przekalkulowane. Nie posiadaliśmy u nas na rynku tego typu analityka, przez co zdecydowaliśmy się pozyskać go z zewnątrz” – odpowiada na ostatnie już pytanie podczas inwestorskiego Q&A największy akcjonariusz spółki informatycznej.
Źródło: Spółka