BETA ETF pracuje nad przygotowaniem kolejnych funduszy ETF na warszawskiej giełdzie: opartego o indeks mWIG40, a także dywidendowego, poinformował ISBtech prezes BETA Securities Poland (BETA ETF) Kazimierz Szpak.
„Szykujemy kolejne produkty do portfolio. Znowu będą to tradingowe fundusze, ale tym razem na indeks mWIG40. Lewar będzie taki, jak w przypadku WIG20, czyli dwa razy w long i minus jeden w short. Mamy już kompletną dokumentację, pozostaje tylko złożyć do KNF i czekać na zgodę. Mamy też projekt funduszu dywidendowego, który będzie płacił dywidendy, ale jest on w bardzo wstępnej fazie” – powiedział Szpak w rozmowie z ISBtech.
Dodał, że BETA Securities Poland najpierw pracuje nad modyfikacją indeksu, a dopiero później nad samym funduszem.
„Zależy nam na tym, żeby indeks ten miał dużo spółek i żeby promował te, które płacą wyższą stopę dywidendy. Mówimy o spółkach wybranych spośród spółek z indeksu WIG140, które płacą dywidendy. Chcemy, żeby fundusz ten płacił dywidendy cztery razy w roku w równych okresach czasowych. Analizujemy kwestie technicznie, natomiast proces wypłaty dywidendy jest w KDPW dobrze znany. Pozostają jeszcze do rozwiązania pewne zagadnienia księgowe, przykładowo jak określenie wielkości środków, które mogą być przeznaczone na dywidendę. To wszystko pozostaje jeszcze do ustalenia” – wskazał prezes BETA Securites.
Ponadto w kwestii spodziewanych aktywów na koniec roku, ocenił, że realne jest osiągnięcie poziomu 800 mln zł w zależności od sytuacji na giełdzie.
Wczoraj na na GPW zadebiutowały dwa nowe rozwiązania inwestycyjne od BETA ETF: BETA ETF Nasdaq-100 3xlev i BETA ETF Nasdaq-100 2xshort. Tym samym dotychczasowa oferta produktowa BETA ETF poszerza wachlarz inwestycyjnych możliwości do 11 oferowanych produktów.
„Od jakiegoś już czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie ofertą produktową BETA ETF. Od początku roku obroty oraz ilość transakcji na certyfikatach Beta ETF jest o ponad 40% większa niż w analogicznym okresie 2023 r., a fundusze BETA ETF zebrały w tym okresie 60 mln zł nowych aktywów. Nasze obecne dwa nowe i dość unikalne rozwiązania inwestycyjne o charakterze lewarowanym i odwróconym, a więc BETA ETF Nasdaq-100 3xlev i BETA ETF Nasdaq-100 2xshort, bardzo dobrze uzupełniają rynkową niszę pomiędzy tradycyjnymi akcjami, a zdecydowanie bardziej lewarowanymi kontraktami futures, kontraktami CFD czy też certyfikatami strukturyzowanymi. Popularność w ostatnim czasie BETA ETF WIG20lev i BETA ETF WIG20short pokazała, że inwestorzy poszukują rozwiązań pozwalających osiągnąć w krótkim terminie ponadprzeciętne stopy zwrotu zarazem przy akceptacji podwyższonego ryzyka inwestycyjnego. Cieszymy się, że oferowane przez nas produkty coraz częściej znajdują swoje miejsce w portfelach inwestorów oraz są objęte analizą przez domy maklerskie. Jak do tej pory rok 2024 jest rekordowym pod względem obrotów oraz ilości transakcji na naszych funduszach. Dlatego też dodanie dwóch nowych, tradingowych ETF o wyższym poziomie dźwigni może znacząco podnieść popularność tradingowych ETF na GPW” – wskazał Szpak.
BETA ETF jest marką funduszy inwestycyjnych, które powstały przy współpracy BETA Securities Poland SA i AgioFunds TFI SA. Dziś jest
wiodącym na polskim rynku dostawcą funduszy ETF.
Źródło: ISBnews