O podwyżkę w ostatnich 12 miesiącach prosiło 44% specjalistów, wynika z badania Hays Poland. Ponad połowa z tej grupy prosiła o podwyżkę płacy w ostatnim półroczu.
„Pracodawcy w dużym stopniu mają świadomość oczekiwań i potrzeb pracowników. Godząc się na podwyżki, nierzadko liczą się z tym, że wyższe koszty trzeba będzie następnie stopniowo przekładać na konsumentów lub klientów, co ogranicza konkurencyjność firmy. Na rynku funkcjonują też organizacje, które obecnie nie mogą pozwolić sobie na podwyżki. Są to trudne, ale poparte kompleksowymi kalkulacjami decyzje. Chcąc zatrzymać pracowników, pracodawcy starają się określić przypadki, w których wzrost płacy jest absolutnie niezbędny, lub zrekompensować brak podwyżki benefitami bądź większą elastycznością pracy” – powiedziała executive director CEE w Hays Aleksandra Tyszkiewicz, cytowana w komunikacie.
19% ankietowanych ostatni raz poruszyła temat podwyżki ponad rok lub dwa lata temu, a 12% jeszcze dawniej.
71% profesjonalistów, którzy na przestrzeni ostatnich dwóch lat prosili szefa o podwyżkę, ostatecznie ją otrzymali, podano także.Z badania wynika, że ci pracownicy, którzy nie uzyskali wyższego wynagrodzenia po rozmowie z przełożonym, podzielili się na dwie grupy. 15% osób zdecydowało się odejść z firmy do miejsca, które prawdopodobnie w większym stopniu odpowie na jej oczekiwania finansowe. Pozostała grupa – 14% osób postanowiło zostać w dotychczasowej organizacji i możliwe, że ponownie poruszy ten temat za jakiś czas, podano też w materiale.
Badanie Hays Poland przeprowadzono we wrześniu 2024 roku wśród blisko 900 specjalistów i menedżerów.
Źródło: ISBnews