Wrzesień przyniósł stabilizację (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu) bądź spadki (w Łodzi i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) średniej ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym. Wzrosła ona jedynie w Trójmieście, wynika z danych portalu GetHome.pl.
„Ceny mieszkań na rynku wtórnym zachowują się podobnie jak na rynku pierwotnym. Można powiedzieć, że tu i tu przestały rosnąć, choć jest za wcześnie, by mówić o spadkach” – powiedział ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo, cytowany w komunikacie.
Stabilizacji cenowej doczekali się potencjalni nabywcy mieszkań w Warszawie. Na rynku pierwotnym trwa ona od pięciu miesięcy, zaś na rynek wtórny zawitała miesiąc później. We wrześniu średnia cena metra kwadratowego używanych lokali w stolicy utrzymała poziom z sierpnia (18,2 tys. zł/m2). Podobnie w Krakowie (niecałe 17,5 tys. zł/m2), gdzie stabilizacja cenowa zaczęła się w maju, wskazano w materiale.
„Mieszkania z drugiej ręki nie podrożały we wrześniu także we Wrocławiu (14,3 tys. zł/m2) i w Poznaniu (ponad 12 tys. zł/m2). Jednak w tych metropoliach sytuacja jeszcze się nie wyklarowała, bo miesiąc wcześniej odnotowano tam wzrost średniej ceny metra kwadratowego. Z kolei w Łodzi (8,6 tys. zł/m2) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,4 tys. zł/m2) średnia spadła we wrześniu o odpowiednio 1% i 2%. Są to metropolie, w których spadki cen mieszkań są najbardziej prawdopodobne. Kupującymi są tam najczęściej osoby posiłkujące się kredytem. W tym roku raczej nie mają one co liczyć na wyraźną poprawę dostępności kredytów udzielanych przez banki na warunkach rynkowych” – czytamy dalej.
Z kolei w Trójmieście wrzesień był drugim z rzędu miesiącem wzrostu średniej ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy (15,8 tys. zł/m2). Tym samym na dobre przerwana została seria trzech miesięcy bez podwyżek, podano także w informacji.
Źródło: ISBnews